Facebook Google+ Twitter

Żołnierze nie będą więcej zarabiać

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-25 16:37

Minister obrony narodowej Bogdan Klich nie wystąpi do prezydenta o podniesienie wskaźnika, na podstawie którego oblicza się zarobki mundurowych.

Z propozycją podniesienia wskaźnika z 2,60 do 2,67 wystąpił w ubiegłym tygodniu do szefa MON prezydencki minister Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Minister Klich powiedział, że żadna ze służb mundurowych, a więc i żołnierze, nie będzie miała podwyższonego wskaźnika. Poza tym wojskowi w tym roku już dostali podwyżki.

Szef MON powiedział, że ministerstwo przeprowadziło badania, które pozwoliły określić wysokość budżetów domowych poszczególnych żołnierzy. Wynika z nich, że o 19 procent poprawiły się dochody wojskowych rodzin - powiedział minister Klich.

Dodatkowo w tym roku - mimo ograniczeń budżetowych - MON udzielił żołnierzom więcej zapomóg finansowych niż w roku ubiegłym. Poza tym w funduszu płacowym ministerstwa zostały środki, które minister obrony przeznaczył na nagrody dla pracowników cywilnych wojska. Każdy taki pracownik dostał w grudniu 200 złotych.

Szef BBN Aleksander Szczygło wnioskując o podwyższenie wskaźnika argumentował, że jego obecna wysokość może spowodować odchodzenie zawodowych żołnierzy ze służby.

Minister Szczygło w piśmie skierowanym do szefa MON tłumaczył, że wyższy wskaźnik do obliczania uposażenia jest możliwy, ponieważ liczba żołnierzy będzie o 10 tysięcy mniejsza, niż początkowo zakładano. W 2010 roku armia ma liczyć 100 tysięcy osób. Wcześniej planowano, że Polska będzie dysponować 110 tysięcznym wojskiem.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.