Facebook Google+ Twitter

Żołnierze Unii Afrykańskiej zabijają cywilów

Wczoraj w stolicy Somalii - Mogadiszu - w trakcie wymiany ognia między żołnierzami Unii Afrykańskiej a bliżej niezidentyfikowanym przeciwnikiem, ucierpiało około 10 osób.

Żołnierze otworzyli ogień rzekomo w samoobronie, w trakcie jednego z patrolów po ulicach Mogadiszu. Trwająca kilkanaście minut strzelanina zakończyła się śmiercią 3 cywilów. Przynajmniej 7 innych zostało rannych, w tym 3 ciężko - wszyscy w trybie natychmiastowym zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala.

Dowódca sił Unii Afrykańskiej* w Somalii - gen. Nathan Mugisha, poinformował media o tym, że żołnierze którzy brali udział w incydencie zostali już aresztowani i natychmiastowo wszczęto śledztwo w tej sprawie.

Obecny konflikt w Somalii trwa od lutego 2009 roku. Somalia od lat szarpana nieustającymi konflikatami tym razem pogrążyła się w chaosie z powodów zgrzytów w somalijskim parlamencie. Grupy islamsko-rewolucyjne wchodzące w jego skład, postanowiły wówczas wypowiedzieć wojnę rządowi Sharif Ahmed'a popieranego przez Unię Afrykańską. Konflikt z dnia na dzień przybierał na intensywności i - w zgodnej opinii wszystkich ekspertów - nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miał ustać.

Sama Somalia znajdująca się na skraju upadku podzielona jest obecnie na 3 części - pierwsza wraz ze stolicą, stanowiąca niewielki skrawek na zachodzie wciąż jest pod jurysdykcją rządu. Dwie pozostałe - Somaliland oraz Puntland - od wielu lat kontrolowane są przez piratów oraz inne organizacje przestępcze. Sytuacja na tamtych terenach wymknęła się już całkowicie spoza kontroli - oddziały Unii Afrykańskiej wraz z siłami rządowymi, próbują już jedynie ocalić integralność resztek podległego im terytorium.


źródło : shabelle.net* - organizacja międzynarodowa powstała w 2002 roku, zrzeszająca wszystkie, poza Maroko, państwa afrykańskie, aspirującą do stania się tworem na kształt Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.