Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6161 miejsce

Żołnierze wyklęci czy tragiczni?

Nie wszyscy zapewne wiedzą , że 1 marca każdego roku z inicjatywy tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten ma za zadanie upamiętnić żołnierzy antysocjalistycznego podziemia walczących po wojnie z władzą ludową o ustrój naszego kraju. W tym kontekście niezwykle zastanawiająca jest kwestia, czy dzień taki we właściwy sposób służy pamięci poległych i prześladowanych, czy nie wywołuje podziału w polskim społeczeństwie?

Na wspomniany problem zwraca uwagę komandor Zbigniew Ciećkowski (służył do r.1989 w Marynarce Wojennej, obecnie jest doktorem nauk humanistycznych), w swoim liście do redakcji tygodnika "Polska Zbrojna", opublikowanym w nr 28(774) z dnia 10 lipca 2011.

Według niego ustanowienie takiego święta nie służy niczemu dobremu, gdyż "w rodzinach, które straciły swoich bliskich, zabitych przez polskie podziemie, trwać będzie przez pokolenia zła pamięć o owych wydarzeniach, a ich święto lekceważone". Uważa iż "żołnierze wyklęci" byli w istocie rzeczy "żołnierzami tragicznymi".

Na dowód swojej tezy podaje, iż w trwającej przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej wojnie domowej (raczej bratobójczej) uczestniczyło łącznie po obu stronach (lewicy i prawicy) 450 tysięcy ludzi, w tym w podziemiu działało ok.150 tys. osób, a 30 tysięcy w oddziałach zbrojnych. Straty zadane władzy ludowej przez podziemie wynosiły: 4018 milicjantów, 1615 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, 3727 żołnierzy armii, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza, 495 członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Razem 9 857 osób.

Do tego doliczyć należy 5 043 bezbronnych cywilów, w tym 187 dzieci do lat 14. Łącznie "żołnierze wyklęci" pozbawili życia ok. 15 tysięcy rodaków. W tej liczbie oczywiście nie są uwzględnieni żołnierze radzieccy, którzy zginęli z rąk Polaków
(w liczbie 1980). Po stronie podziemia zginęły 7672 osoby. Trzeba tutaj również uwzględnić wyroki śmierci wydane przez sądy na ujętych członkach zbrojnego podziemia. Było tego według różnych źródeł od czterech do sześciu tysięcy.Wykonano około połowy. Łącznie zatem w bratobójczej walce poległo ok. 25 000 ludzi. Zapewne wielu poniosło trwałe kalectwo.

Zdaniem komandora Ciećkowskiego z wojskowego punktu widzenia, pomijając przesłanki ideowe, ów bój nie miał sensu, bo "cóż mogło zdziałać 30 000 osób wyposażonych w broń strzelecką wobec wielokroć liczebniejszej, regularnej armii Wojska Polskiego, uzbrojonej zgodnie z obowiązującymi w ówczesnym czasie standardami?''.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

baran baranowicz
  • baran baranowicz
  • 08.04.2012 11:49

TRAGICZNY brak znajomości historii!!!!!!!!! jak można powoływać się na komunistyczne, wiernopoddańcze źródła jak wierny sługus komunistów Buczko, czy ten "regionalista" piszący jak utrwalach władzy ludowej....
WSTYD!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Chłopak
  • Chłopak
  • 30.08.2011 21:11

Co to za bełkot w artykule. Powołujesz się na zasr... komunistyczne źródła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Walkowiak
  • Dorota Walkowiak
  • 28.08.2011 02:06

Potrzeba wolności jest wewnętrzną, naturalną potrzebą wyższego rzędu, więc jeżeli ktoś pragnie wolności -pytanie o sens jego walki nie ma sensu. Poza tym każdy opór osłabia przeciwnika, ma znaczenie choćby psychologiczne, pozostawia też ślad na kartach historii. Natomiast milicjanci, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, żołnierze armii, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza, członkowie Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej wiedzieli po której stoją stronie i komu służą. Artykuł Ciećkowskiego skomentował Zarząd oraz Komisja Rewizyjna, Sąd Koleżeński i Członkowie Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych:
>Ciećkowski, były zawodowy żołnierz zależnego od Czerwonej Armii LWP, nie ukrywa swojego solidaryzowania się z tymi, którzy wydali wyroki śmierci na Emila Fieldorfa „Nila”, Witolda Pileckiego, Stanisława Kasznicę, Lecha Karola Neymana, Danutę Sędzikównę „Inkę” i tysiące innych żołnierzy Wolnej Polski. Wiadomo dziś powszechnie, że celem Związku Sowieckiego było ujarzmić Rzeczpospolitą Polską i uczynić z niej strefę swoich wpływów, a wszyscy przeciwnicy komunizmu mieli być zgładzeni — bo jak inaczej można nazwać represje, jakie spotkały Polaków na ziemiach zajętych przez Sowietów po 17 września 1939 r.? Czy Ciećkowski nie wie, kto był sprawcą ludobójstwa w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i innych miejscach ZSRR? Ilu obywateli Polski zginęło podczas wywózek na Syberię czy do Kazachstanu? Ilu Polaków tam na obcej ziemi pozostało i żyło w skandalicznych warunkach bytowych, nie mogąc wrócić do ojczyzny? Czy ten członek LWP wie, jak wyglądało to, co komuniści nazywają „wyzwoleniem”? Ilu wojskowych Armii Krajowej zostało wymordowanych przez NKWD i Armię Czerwoną po zdobyciu przez Sowietów w 1944 r. Lwowa i innych polskich miast i ziem, które w wyniku paktu Ribbentrop–Mołotow i zwycięstwa Sowietów w Europie Środkowo-Wschodniej nigdy już do Polski nie wróciły? Jaki los spotkał żołnierzy niepodległościowych uczestniczących w Akcji Burza?
W ferworze oskarżeń przeciwko żołnierzom powstania antykomunistycznego publicysta „Polski Zbrojnej” wylicza tych, którzy zginęli z rąk powstańców, podaje liczby zabitych milicjantów, ubowców, członków ORMO, KBW, WOP i wojskowych, na koniec wymienia 5043 cywilów i 1980 czerwonoarmistów i NKWDowców.
Interesuje nas, czy w podanej przez autora liczbie zabitych milicjantów ujęci są ci zamordowani w Kuryłówce?.....
całość przeczytać można tu < http://www.frizona.pl/threads/8430-Czas-ujawni%C4%87-prawd%C4%99-w-odpowiedzi-utrwalaczowi-w%C5%82adzy-ludowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żołnierze wykleci - określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowanie jej ZSRR w latach 1944-1963

18-letnia sanitariuszka z oddziału AK " Inka" zginęła od strzału w głowę. Wyrok wykonał dowódca plutonu egzekucyjnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.