Facebook Google+ Twitter

Żołnierze z bazy w Wędrzynie przygotowują się do X misji w Afganistanie

W Wędrzynie (Lubuskie) trwają szkolenia bojowe żołnierzy w ramach przygotowań do X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji w Afganistanie. Ćwiczenia odbywają się na pięciu amerykańskich trenażerach, które dotarty z niemieckiej bazy Gratenwoehr.

Są to kompletne kontenery usytuowane na naczepach samochodowych, w których wirtualnie odtwarzane są wszelkie sytuacje, na jakie mogą napotkać w trakcie służby w Afganistanie żołnierze.

- Dzięki takim symulacjom nasi żołnierze występować mogą zarówno jako atakujący i jako zaatakowani – objaśnia dla Wiadomości24pl, Jacek Matuszczak z wydziału prasowego Wojsk Lądowych. - Wszystko ma służyć temu, aby każdy żołnierz mógł „odczuć” to, co może się zdarzyć ze strony afgańskich rebeliantów.

W pierwszym kontenerze żołnierze dowiadują się w jaki sposób talibowie konstruują urządzenia wybuchowe, które najczęściej używane są przeciw wojskom koalicyjnym.

Drugi z kolei kontener został wystylizowany na wnętrze afgańskiej chaty,
w której ponadto można ujrzeć konkretne miejsca, gdzie odbywa się produkcja improwizowanych materiałów wybuchowych (IED). Można tutaj także poczuć... zapach materiałów wykorzystywanych do ich konstrukcji.

W kolejnych kontenerach żołnierze dowiadują się w jakich miejscach mogą być podkładane przez rebeliantów ładunki wybuchowe, a na koniec ćwiczeń – podzieleni na grupy – biorą udział w symulowanym ataku bojowym. W ten sposób można dziennie przeszkolić 120 żołnierzy.

X zmiana wyruszy do Afganistanu na jesień br. Trzon jej będą tworzyć wojskowi z 16. Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Dowódcą kontyngentu będzie obecny dowódca dywizji, generał brygady Piotr Błazeusz. Obecnie w Afganistanie przebywa 2,6 tys. polskich żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

adam
  • adam
  • 27.06.2011 20:11

szkoda, że wszystkie media napisały o tym 14. czerwca.

Ciekawe... dziennikarz nie widział, nie obejrzał, nie zapytał, a napisał "newsa"

http://www.wojsko-polskie.pl/aktualnosci/17315,nowy-element-szkolenia-x-zmiany.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
edi
  • edi
  • 20.06.2011 12:03

Przed każdą operacją wojskową,sztabowcy określają dopuszczalny stosunek strat własnych,strat przeciwnika ,jak również ofiar wśród cywilów.To co dzieje się w Afganistanie,trudno nazwać "wojną kontrolowaną".Stosunek ofiar wśród ludności cywilnej,a zabitymi talibami jest zatrważający.Wszystkie wskaźniki podawane przez organizacje humanitarne,świadczą,że ta wojna przerodziła się w zwyczajną operację eksterminacji narodu afgańskiego.
Amerykańska strategia"Zabij,Aresztuj"(w tej kolejności)jest dowodem na to,że Amerykanie nie mają żadnego pomysłu na normalizację sytuacji w tym kraju.Bija na oślep.Chcą wyeliminować jak największą liczbę chłopców i mężczyzn w wieku szesnaście-pięćdziesiąt lat,aby pozbawić Afganistan i odradzających sie Talibów ,potencjalnych żołnierz i armii.świat bezczynnie przyglada się wykrwawianiu narodu, w którym w niedługim czasie pozostaną jedynie dzieci,kobiety i starcy.
Najgorsze jest to,że polscy politycy do dnia dzisiejszego nie przedstawili ani jednego rzeczowego argumentu,który przemawia za udziałem WP w tej haniebnej wojnie.
Same ogólniki;racja stanu,zobowiązania wobec sojuszników i wojna z terroryzmem.odwoływanie sie do górnolotnych abstraktów,nie usprawiedliwia i nie tłumaczy zabijania cywilów.Od samego poczatku udział w tej wojnie WP,pozbawiony był sensu oraz celu,który WP miało zrealizować.Wyjazd żołnierzy zorganizowany był "na kolanie".Nie byli przeszkoleni,nie mieli sprzętu ani zaplecza.Cele strategiczne zmieniały się co kilka miesięcy.Po raz kolejny Polska dała sie wplatać Ameryce w bezsensowną awanturę i jedyne co mamy z tej wojny to wydatki.O wstydzie już nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barara Morawska
  • Barara Morawska
  • 20.06.2011 10:31

Na misje to jadą : księża, wolontariusze w celach charytatywnych z pomocą humanitarną itd.
Natomiast tutaj cytat "trwają szkolenia bojowe żołnierzy" żołnierze jadą na wojnę. Ktoś wynalazł błędnie pojmowaną definicję tegoż wyjazdu!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.