Facebook Google+ Twitter

Żółw, który przeżył pożar odzyskał skorupę dzięki drukarce 3D (wideo)

Naukowcy z São Paulo podjęli się nie lada wyzwania, po raz pierwszy w historii nauki przy pomocy drukarki 3D odtworzyli skorupę rannego w wyniku pożaru żółwia.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. CC0 Public DomainZółw Freedy został znaleziony przez strażaków podczas gaszenia jednego z pożarów w Brazylii. Nazwany został tym imieniem w nawiązaniu do słynnej postaci z horroru, Freddego Kruegera. Jego obrażenia przypominały twarz słynnego czarnego charakteru.

W wyniku pożaru uległo spaleniu 85 procent górnej cześć jego skorupy (karapaks). Gdyby nie pomoc weterynarzy z pewnością zwierzę padłoby w wyniku zakażenia. Trzy miesiące trwało komputerowe odtworzenie złożonej z czterech części skorupy żółwia. Jej zaprojektowania podjął się Cicero Morales. Niestety wtedy pojawił się kolejny problem. Wydrukowana w drukarce 3D skorupa swym kolorem nie przypominała naturalnej. Powstało ryzyko niezaakceptowania jej przez żółwia, w dodatku znacznie utrudniłaby mu kamuflaż przed drapieżnikami na wolności. Wtedy znowu pojawiło się światełko w tunelu. Swoją pomoc zaoferował artysta Yuri Caldera który pomalował ją tak aby jej kolor przypominał naturalne barwy.

Obecnie zwierzę jest pod opieką weterynarzy którzy przygotowują je do powrotu na wolność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.