Facebook Google+ Twitter

Żonaci księża wciąż odprawiają msze

Hiszpański Kościół zmaga się z plagą ślubów wśród księży. Wielu z nich wciąż odprawia msze, ale Episkopat patrzy na to przez palce. Powód? Drastyczny spadek liczby powołań.

Kościół w Hiszpanii / Fot. ValerasWikimediaJuż ponad 6 tysięcy hiszpańskich księży żyje w nieoficjalnych lub oficjalnych związkach z kobietami. Przeważająca część z nich nadal odprawia mszę świętą. To prawie jedna piąta duchownych na półwyspie Iberyjskim. Pomimo protestów najważniejszych osób w hiszpańskim Kościele i Watykanu, biskupi nie reagują. Na parafiach brakuje księży, a liczba powołań spada z roku na rok.

- To źli księża i zdrajcy. Takie praktyki godzą w autorytet Kościoła i mącą wiernym w głowach. - pisze w oficjalnym komunikacie Episkopatu, Antonio Maria Ruoco Varela, arcybiskup Madrytu. - Kościół katolicki zabrania odprawiania mszy i udzielania sakramentów księżom, którzy zrzucili sutannę i założyli rodziny. - dodaje. Pomimo wykluczenia żonatych duchownych z obrębu Kościoła Katolickiego większość z nich nie reaguje na kardynalskie groźby.

- Święty Piotr też miał żonę. Bycie księdzem jest powołaniem. Nie zamierzam z niego rezygnować. - mówił "Rzeczpospolitej" młody ksiądz Mariano z Aragonii. Podkreśla, iż pomimo 4 lat pozostawania w oficjalnym związku z kobietą jego przełożeni nie reagowali w żaden sposób. Nic dziwnego. Mariano opiekuje się dwiema małymi parafiami, które odwiedza dwa razy w tygodniu. Gdyby zmuszono go do odejścia z Kościoła nie byłoby komu zająć się wiernymi.

W podobnej sytuacji jest większość hiszpańskich duchownych. Zdarza się, że jeden proboszcz obsługuje kilkanaście parafii. Średnia wieku wynosi 65 lat, a od ponad 30 lat, więcej księży umiera niż otrzymuje święcenia co powoduje, iż liczba parafia zmniejszyła się w międzyczasie o 1/3.

Czy wymusi to liberalizacje prawa kanonicznego? Najprawdopodobniej tak, chociaż Episkopat pozostaje nieubłagany. Nawet księża, którzy odeszli z Kościoła, a potem do niego wrócili nie są mile widziani. Tych, których zwie się w Hiszpanii "arrependitos" czyli skruszeni jest coraz więcej. Często pod owdowieniu chcą powrócić do stanu kapłańskiego, ale Kościół oficjalnie się temu sprzeciwia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

I wierni mieliby większe koszty, wtedy by się tak troskliwa trzoda nie cieszyła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na powaznie - KK nie zniesie celibatu bo to sie rowna odplywowi srodkow (aliment, utrzymanie rodziny, spadki i takie tam)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja jestem za utrzymaniem :) Jakby zniesli to by topiero mieli dobrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie ograniczajmy miłości do jednego tylko zjawiska bycia razem przez kobietę i mężczyznę ;).

Twoja decyzja w co wierzysz, nie wnikam.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem za zniesieniem celibatu, ale dostosuję się do decyzji papieża.
Dlatego nie jestem:

1 Kor 7, 1-16; 25-40
Jedno z uzasadnień, jakie znalazłem.

Św. Piotr miał żonę bowiem jest wspomniane o teściowej, acz nie wiadomo czy w czasie posługi nie był wdowcem.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.