Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32944 miejsce

Zoo nie będzie przypominać więzienia dla zwierząt

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-10-04 11:32

Antylopy i zebry mają nowe stajnie, tapiry zamieszkały na wybiegu nosorożca, a żółwie zostały przekwaterowane do basenu hipopotama. W łódzkim zoo trwa wielka przeprowadzka. A plany na przyszłość są oszałamiające: fotosafari na terenie poligonu Brus i wybiegi dla jeleni i danieli w parku na Zdrowiu.

Każdy odwiedzający łódzkie zoo będzie mógł przez szybę podglądać geparda / Fot. Dziennik ŁódzkiNie może narzekać trójka gepardów, na ich nowe lokum zoo wydało 350 tys. zł. W październiku przeprowadzą się do ogrzewanego pawilonu. Zwiedzających nie będą już oglądać zza krat, a przez przeszklone punkty widokowe. Ponieważ dzikie koty są wzrokowcami, usypano też dla nich górkę, z której mogą podziwiać leśną okolicę. Ogród znajduje się przecież na jednym z ostatnich fragmentów puszczy łódzkiej.

- Urządzanie ekspozycji tak, jakby to był kawałek środowiska naturalnego, nie wynika z przepisów lecz z trendów światowych - tłumaczy Ryszard Topola, dyrektor łódzkiego zoo. - Natomiast odkąd znajdujemy się w Unii Europejskiej, spełniamy jej wymagania. Zresztą już dawno stworzyliśmy wybieg dla lwów i tygrysów, który ma 2400 metrów kwadratowych. Niewiele ogrodów może poszczycić się tak wielkimi przestrzeniami ekspozycyjnymi tylko dla dwóch gatunków.

Zdaniem Anieli Gracz, rzeczniczki ogrodu, łódzkie zoo zmieniło się w ostatnim czasie nie do poznania. - Powstał pawilon "Świat ptaków" bez klatek - wszystko za szkłem. Także większość ptaków drapieżnych trafiła do nowych wolier za szkłem. Nie ma już skorodowanych klatek, przez które publiczność dokarmiała ptaki - chwali Gracz. W nowym, ogrzewanym pawilonie można podziwiać m.in. dikdiki - najmniejsze antylopy świata. Antylopy i zebry mają nowe, funkcjonalne stajnie. Zaadaptowany wybieg po nosorożcu odziedziczyły tapiry, a żółwie zostały przekwaterowane do basenu hipopotama.

Zmiany czekają też wiwarium, które będzie czterokrotnie większe od obecnego. Odwiedzający zoo będą mogli obserwować zwierzęta w wodzie, na skałkach, konarach i na piasku z góry - z perspektywy mostków przerzuconych nad pomieszczeniami zwierząt. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Stare wiwarium zostanie zamienione w zaplecze hodowlane, niedostępne dla gości.

Pracownicy łódzkiego zoo snują też bardziej odległe plany. Myślą już, by do terenu ogrodu przyłączyć poligon Brus, by organizować tam fotosafari. W części parku na Zdrowiu, po drugiej stronie ul. Konstantynowskiej powstałyby wielkie wybiegi dla europejskiej zwierzyny leśnej - jeleni, danieli. Pod ulicą musiałby jednak powstać tunel, aby goście bezkolizyjnie mogli krążyć po całym terenie zoo.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.