Facebook Google+ Twitter

Zoo poćwiartowało żyrafę na oczach dzieci. "Bulwersujący, makabryczny happening"

Wczoraj w kopehaskim zoo zastrzelono i poćwiartowano żyrafę na oczach widzów i dzieci, pomimo protestów i propozycji przyjęcia zwierzęcia. Władze placówki oświadczyły, że żyrafę zabito dla zachowania jakości genetycznej populacji.

 / Fot. By Steve Garvie from Dunfermline, Fife, Scotland (Reticulated Giraffe drinking) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via WiPółtoraroczna żyrafa Marius została, decyzją władz zoo, zastrzelona, a następnie poćwiartowana na oczach widzów i dzieci. Jako przyczynę podano, że pod względem genetycznym mogła zaszkodzić całej populacji, z kolei jej mięso przyda się do karmienia lwów, tygrysów i niedźwiedzi polarnych. Na nic się zdały petycje obrońców praw zwierząt, pod którymi zebrano 27 tys. podpisów. Ciało martwego zwierzęcia był cięte na kawałki, a następnie karmiono nim zwierzęta.

Decyzja władz zoo jest niezrozumiała, gdyż wiele placówek na świecie oferowało schronienie dla Mariusa, w tym jak podaje "The Guardian", Yorkshire Wildlife Park. Propozycja pojawiła się również ze strony prywatnego milionera chcącego odkupić żyrafę i pozwolić jej żyć w jego posiadłości w Bevery Hills. Dramatyczny incydent został uwieczniony w materiale video dostępnym w internecie.

"Żyrafy obecnie rozmnażają się bardzo dobrze i kiedy istnieje wybór musimy się upewnić, że pozostawiane są osobniki z najlepszymi genami" - powiedział BBC Bengt Holst z dyrekcji kopenhaskiego zoo. Holdst dodał, że ten incydent nie różni się od rutynowego odstrzału jeleni. "Byłoby całkowitą głupotą oddać na zmarnowanie kilkaset kilogramów mięsa"- podsumował.

Głos Bengta Holsta stanowi jednak odosobnionny przypadek. "Ta decyzja pokazuje, że zoo nie jest etyczną instytucją, jak samo chciałoby siebie przedstawiać" - skomentował Stine Jensen, z Denmark’s Organisation Against the Suffering of Animals.

- To wydarzenie jest absolutnie bulwersujące, z egzekucji zdrowej żyrafy uczyniono makabryczny happening - skomentował, w rozmowie z serwisem Wiadomosci24.pl, Piotr Jaworski, Inspektor Towarzystwa Opieki nad zwierzętami. Pracownik TOZ wskazywał, że nigdy, w czasie swojego kilkunastoletniego stażu, nie spotkał się z tak drastycznym aktem, który dodatkowo został dokonany na oczach dzieci.

- Nie jestem w stanie pojąć, że tak makabryczne wydarzenie miało miejsce w kraju, który jest uważany za jeden z nabardziej cywilizowany - dodał.

Wyraził również przekonanie, że absolutnie niedopuszczalny sposób przeprowadzenia egzekucji na zwierzęciu powinien zostać zbadany przez odpowiednie służby,a osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Myślałem że selekcja na podstrawie dobrych genów była najistotniejsza, ale kilkadziesiąt lat temu, trochę na południe od Kopenhagi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem tego przedruku :(
Po co ?Na co ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.