Facebook Google+ Twitter

Zoom Natury sławny za granicą... nieznany w Polsce

W Polsce powstają nieszablonowe miejsca, o których wiemy niewiele. Jednym z nich jest Zoom Natury w Janowie Lubelskim otwarty w czerwcu tego roku. Kilka dni temu architektura kompleksu została doceniona w międzynarodowym konkursie.

 / Fot. NDI / Fot. NDI / Fot. NDIJanów Lubelski ma ciekawe usytuowanie, można by go określić furtką na Lubelszczyznę. Od strony zachodniej przebiega granica z województwem podkarpackim, nieco dalej na Wiśle występuje trójstyk Małopolszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Bogaty jest ponadto Janów w przyrodę, jako że położony na skraju pięknych Lasów Janowskich, wśród których można znaleźć kilka niewielkich jezior. Poza tym miasteczko jak wiele innych, o którym z zewnątrz słyszało może tylko kilku letników, którzy przypadkiem odkryli walory tej okolicy. Tak było z pewnością do 13 czerwca tego roku...

Od tamtej pory o Janowie Lubelskim z razu nieśmiało, ale coraz więcej mówi się i pisze. Wzrosła również liczba odwiedzających. Janów Lubelski zaczyna się kojarzyć i to pozytywnie. Przyczyną skojarzeń jest Zoom Natury - czyli park edukacyjno-rekreacyjny otwarty wspomnianego powyżej dnia. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie rozmiary miasteczka, niewspółmierne do sporego projektu, który kosztował 20 mln zł (70% środków z zewnątrz).

W jego ramach wybudowano nowoczesne laboratoria edukacyjne, łączące aktywne zdobywanie wiedzy m.in. poprzez eksperymentowanie z zabawą. Warto podkreślić, że ZOOM Natury jest pierwszym w Polsce obiektem, który ma uwrażliwiać na naturę, inspirować do aktywnego jej badania, przedstawiać prawa i mechanizmy nią rządzące. I tak, mamy Plac Energii stanowiący jakby rozgrzewkę przed wejściem do Laboratorium Głównego Zoom Natury usytuowanego w centralnej części parku, które pozwala przybliżyć najważniejsze zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii. Ponadto istnieje Laboratorium Runo Leśne, Laboratorium Awifauny i Troposfery oraz Laboratorium Energii i Recyklingu. Nie uwidzimy w nich z pewnością gablot z zasuszonymi owadami, jak to bywało niegdyś na lekcjach biologii, zamiast tego janowskie laboratoria obfitują w elementy multimedialne i interaktywne. Sposób podania wiedzy i jej zakres z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. To poza tym dobre miejsce dla nauczycieli na przeprowadzenie żywej lekcji przyrody.

 / Fot. NDI / Fot. NDI / Fot. NDIFunkcję edukacyjną Zoom Natury łączy z rekreacją. Kiedy warunki pozwalają można wypożyczyć kajak albo rower wodny, latem wygrzewać się na czystej plaży, do dyspozycji są też boiska do siatkówki, zewnętrzne siłownie, ścieżki rowerowe, a dla wyczerpanych ławki, na których można przysiąść i kontemplować piękno okolicznej przyrody. Od wiosny do jesieni funkcjonuje też Parki Linowy o trzech stopniach trudności. W jego obrębie znajduje się tzw. Wieża Mocy, która można powiedzieć, że pozwala wejść na wyższy poziom atrakcji, jak np. 200 m zjazd linowy nad Zalewem i plażą, w najwyższym punkcie 13 m nad ziemią. Zobaczcie sami.. Komu mało ten może skorzystać z Diabelskiego Wahadła bądź wykonać skok pionowy Power Fun.

Architektoniczna perełka
Janów Lubelski i Zoom Natury powoli przenika do świadomości Polaków, choć cytując niedokładnie świętą księgę "prorokowi najtrudniej jest we własnym państwie". Być może w promocji obiektu pomogą międzynarodowe sukcesy... chociażby otrzymane 22 września przez Zoom Natury najwyższe wyróżnienie w europejskiej edycji konkursu International Property Awards. Kandydatów oceniało jury złożone z 70 przedstawicieli branży architektonicznej. Janowski projekt został uhonorowany w kategorii Architektura Rekreacyjna. Na tym nie koniec - w grudniu tego roku Zoom Natury ma szansę na nagrodę światową, o którą będzie rywalizował z pretendentami spoza Europy.

 / Fot. NDI / Fot. NDI / Fot. NDIWyróżnienie trafiło do pracowni Nizio Design International, autora projektu Zoom Natury. Zaproponowana koncepcja to przykład architektury, która daje pierwszeństwo naturze, nawiązuje do niej i znajduje powiązanie z ekologią. Przykładowo, obiekt prowadzący do Parku (kasa/informacja) ma imitować las. Ponadto pawilony ekspozycyjne zostały wykończone z materiałów naturalnych oraz z odzysku. Zastosowano też szereg proekologicznych rozwiązań, takich jak pompy ciepła, panele solarne i fotowoltaiczne. Wszystko więc tworzy tutaj spójna całość. Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego, a także pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji.

Interesująca mapa Polski
Oprócz Zoomu Natury w ciągu kilkunastu miesięcy w Polsce zostało oficjalnie otwartych kilka innych obiektów, które z pewnością warto odwiedzić. Każdy z nich dostarczy innego rodzaju emocji, przy okazji zadziwiając niebanalną architekturą. Na liście obowiązkowych powinny znaleźć się na pewno: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Europejskie Centrum Solidarności i Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Emigracji w Gdyni, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie oraz najświeższe: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Gdyńska Szkoła Filmowa. Niebawem otwarcie kolejnych.

Więcej informacji na temat wybranych z powyższych obiektów można znaleźć po kliknięciu w poniższe linki.
Filharmonia w Szczecinie najpiękniejszym budynkiem w Europie
Cudze chwalicie... Muzeum Emigracji nie znacie
Świętokrzyski Sztetl - synagoga w Chmielniku
1000% turystów więcej? Wejherowo przyciąga
Hotel bez cenzury. Gdzie można wyspać się jak Wałęsa?
Europejskie Centrum Solidarności
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.