Facebook Google+ Twitter

Zoopsycholog, a warunki naszego społeczeństwa.

Po obejrzeniu kilku odcinków programu pt. „Zaklinacz Psów” emitowanego na Discovery, nasunęło mi się parę pytań.

Po pierwsze, czy taki zawód, profesja, jak psi psycholog istnieje w Polsce? Czy w ogóle ma rację bytu? Czy dla osób, które się mu poświęcają jest to opłacalne? A może robią to tylko i wyłącznie charytatywnie i z dobrego serca, niewiele na tym zarabiając?

Zważywszy na fakt, że jestem wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt, tym bardziej mnie to zainteresowało. Postanowiłem więc poszukać informacji na ten temat.

Zawód psiego psychologa nie istnieje. Osoby które zajmują się zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi nazywamy zoopsychologami. Zajmują się oni, nie tyle samym zwierzęciem, a jego relacjami z otoczeniem, głównie człowiekiem lub innymi zwierzętami. Zawód ten w Polsce zarejestrowano stosunkowo niedawno, bo w połowie 2007 roku. Jednakże początki zoopsychologii na świecie można datować na końcowe lata wieku XIX, a osobą która głównie przyczyniła się do rozwoju nauki był rosyjski fizjolog Iwan Pawłow.

Dlaczego więc w Polsce zoopsychologia pojawiła się jako osobny zawód dopiero w 2007 roku? Czy właśnie teraz w naszym kraju pojawiły się problemy ze zwierzętami domowymi? A może do tej pory nie byliśmy na tyle rozwiniętym i zamożnym społeczeństwem żeby móc sobie pozwolić na zatrudnienie zoopsychologa, który zadbałby o dobre wychowanie naszego domowego pupila?

W Polsce niestety, jak na razie nie ma zbyt dużych możliwości na zdobycie zawodu zoopsychologa. Najczęściej doradza się, by kandydat wybrał studia na Akademii Rolniczej (kierunek zootechnika). Możliwe są także kursy, które niestety nie dają stuprocentowej pewności na zatrudnienie (nie każdy odważy się zatrudnić osobę, która ukończyła tylko kurs, nie posiadającą wyższego wykształcenia w tej dziedzinie). Kursy takie, od początków istnienia zawodu oferuje na przykład Europejskie Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej w Międzyborzu. Są to jednak drogie, ich ceny wynoszą kilka tysięcy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.