Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25042 miejsce

Żory będą pierwszym miastem z darmową komunikacją miejską

W Żorach władze lokalne postanowiły wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Zmiany w tym zakresie tłumaczy się względami ekologicznymi oraz społecznymi. Bezpłatne przejazdy będą prawdopodobnie możliwe od drugiej połowy tego roku.

Kasownik - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Radomil/CC BY-SA 3.062-tysięczne Żory w województwie śląskim, stanie się już niedługo pierwszym miastem w Polsce, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zmiany te wynikają z analiz żorskiego magistratu, które jednoznacznie pokazują, że liczba osób korzystających z przejazdów autobusami w ostatnich latach spada, co skutkuje wzrastaniem cen biletów i jeszcze bardziej zniechęca mieszkańców do korzystania z komunikacji. Sytuacja ta sprawia, że rośnie również dopłata z budżetu gminy do komunikacji, która w chwili obecnej wynosi 72 proc. kosztów przewoźnika.

Bezpłatna komunikacja najpóźniej w 2014 r.
Urzędnicy starają się, aby nowe przepisy wprowadzić w życie jak najszybciej. Jeśli miastu uda się szybko wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, przejazd bezpłatną komunikacją będzie możliwy już w drugiej połowie bieżącego roku. Jeśli zaś negocjacje w tej sprawie się nie powiodą, bilety autobusowe przestaną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2014 r. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy wydatki miasta z 2,4 do 3,3 mln złoty rocznie.

Żory posiadają 12 linii autobusowych z których w większości korzystają dzieci, młodzież, osoby niezamożne oraz starsze. Anna Ujma, doradca prezydenta Żor ds. promocji i informacji uważa, że wycofanie biletów na autobusy poprawi mieszkańcom dostępność miejsc pracy oraz ułatwi dostęp do edukacji, kultury sportu i rekreacji. W wielu rodzinach, szczególnie tych wielodzietnych, wydatki na przejazd komunikacją pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Ujma dodaje również, że rozrastającemu się miastu, przybywa osiedli i zakładów pracy coraz bardziej oddalonych od centrum. Urzędnicy mają również nadzieję, że dzięki nowym przepisom, część mieszkańców przesiądzie się z samochodów do autobusów, co zmniejszy emisję hałasu oraz spalin.

Żory śladami Tallina
Pierwszym unijnym miastem, które wprowadziło bezpłatną komunikację miejską, jest estoński Tallin. Zmiany weszły w życie 1 stycznia bieżącego roku. Mieszkańcy mogą korzystać z darmowych przejazdów po jednorazowym wykupieniu specjalnej zielonej karty, która następnie jest imiennie aktywowana na poczcie lub przez internet. Koszt takiej karty to dwa euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że intencje słuszne i pomysł sprawdzi się pod każdym względem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.