Facebook Google+ Twitter

Zorza polarna była widoczna nad środkową Polską. To rzadkie zjawisko związane z aktywnością Słońca

17 marca nad środkową Polską można było zaobserwować zjawisko zorzy polarnej. O ile aurora borealis bywa widoczna w północnej Polsce, jej występowanie w środkowej części kraju zdarza się rzadko.

 / Fot. Craig M. Groshek/Domena publicznaZorza polarna kojarzy nam się przede wszystkim z krainami zimnymi, pokrytymi śniegiem. I słusznie - występuje głównie na obszarach kół podbiegunowych. Kiedy jednak warunki są wystarczająco sprzyjające, można zaobserwować ją również na polskim niebie.

Osoby, które profesjonalnie zajmują się obserwacją nieba, ogłosiły, że udało im się zobaczyć zorzę już nad Łodzią, Zieloną Górą, a także w okolicach Warszawy. Można ją było zauważyć patrząc w kierunku północnego horyzontu. Oczywiście zorza nie wyglądała tak spektakularnie, jak ta występująca na kołach podbiegunowych.

Jak zauważył Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z Polskim Radiem zjawisko zorzy bywa widoczne w północnej Polsce, ale po raz pierwszy od kilkunastu lat można je było zaobserwować w środkowej części kraju.

Czytaj także: Drony będą walczyć z kłusownikami polującymi na słonie i nosorożce? Trwa zbiórka pieniędzy na program Powietrzny pasterz


Zorza polarna powstaje w wyniku aktywności Słońca. 11 marca zanotowano na naszej gwieździe silne rozbłyski, które zaliczono do kategorii X2-2. Strumień naładowanych cząstek ze Słońca w zderzeniu z ziemską magnetosferą powoduje zjawisko świecenia, które przede wszystkim występuje na biegunach.

Źródło: AIP/Polskie Radio/wł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.