Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7121 miejsce

Zorza polarna nad Polską? Być może zobaczymy ją 13 kwietnia!

13 kwietnia nad Polską prawdopodobnie będzie można podziwiać zorzę polarną. Wszystko dzięki najsilniejszemu w tym roku rozbłyskowi na Słońcu i wyrzucie plazmy, która zmierza w stronę Ziemi.

 / Fot. Arctic light Frank Olsen, Norway/en.wikipedia.orgWedług informacji amerykańskiej stacji kosmicznej, która zajmuje się monitorowaniem aktywności słonecznej, 10 kwietnia o godz. 21.16 naszego czasu doszło do najjaśniejszego w tym roku rozbłysku na Słońcu, wytworzonego przez grupę plam słonecznych. Wraz z rozbłyskiem doszło do wyrzutu plazmy z powierzchni gwiazdy. Aktualnie naładowane słoneczne cząstki zmierzają w kierunku Ziemi z prędkością 3,5 mln km/h i dotrą do planety w sobotnie wieczór. Gdy plazma znajdzie się w atmosferze dojdzie do efektu zorzy polarnej, bardzo rzadkiego zjawiska w szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska.

Według NASA rozbłyski na Słońcu miały klasę M, były więc rozbłyskami średniej mocy, jednak na tyle silnymi, aby ich skutki mogły być odczuwalne na naszej planecie. Amerykańska stacja kosmiczna ostrzegła także, że przez to zjawisko może dojść do zakłóceń w łączności satelitarnej.

Nad Polską zorza polarna ma pojawić się w sobotni wieczór, prawdopodobnie około godz. 22. Zjawisko będzie widoczne z dala od wielkich miast, w których jasne światła mogą przyćmić zorzę. Największe szanse na zobaczenie tego nietypowego w naszym kraju zjawiska, będą mieli mieszkańcy północnych regionów. Według astronoma z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, Jerzego Rafalskiego, jeśli zorza w Polsce się pojawi, to nagle, nieoczekiwanie i najwyżej na pół godziny.

Zorza polarna jest zjawiskiem zachodzącym na wysokości od 65 do 400 km nad powierzchnią ziemi. Najczęściej występuje na obszarach podbiegunowych, a jej kolory to efekt reakcji między cząsteczkami wiatru słonecznego a cząsteczkami powietrza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zobaczymy , może się uda .
Wybiorę się na wyspę Wolin .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pogoda ma wpływ, zorzę najlepiej widać na pogodny niebie. Może do jutra, mimo zapowiadanej przez synoptyków kiepskiej pogody, trochę się rozpogodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktualnie na północy jest pochmurno i deszczowo . Czy pogoda ma wpływ na to zjawisko ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę tym, którzy to wtedy widzieli i tym, którzy będą mieli okazję zobaczyć zorzę jutro! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tak dawno, gdyż z 17 na 18 marca zorza również świeciła nad Polską. Najokazalej prezentowała się wtedy na Podlasiu. Ciekaw jestem jak będzie jutro :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.