Facebook Google+ Twitter

Zostałeś złapany przez fotoradar? Odzyskaj swoje pieniądze

Z ostatnich orzeczeń sądów wynika, że policja nie może karać kierowców w przypadku, gdy zdjęcie z radaru jest niewyraźne.

Z ostatnich orzeczeń sądów wynika, że policja nie może karać kierowców w przypadku gdy zdjęcie z radaru jest niewyraźne. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Fotoradar_przy_ko%C5%9Bciele_%C5%9Bw_Paw%C5%82a_w_Zabrzu_%28Nemo5576%29_.jpg&filetimestamp=200912072001 Wiele było przypadków, kiedy policjant pokazywał właścicielowi zamazane zdjęcie z fotoradaru i zadawał pytanie: kto prowadzi pojazd. Kierowca najczęściej odpowiadał, że nie wie. Mundurowy wypisywał mandat bez punktów karnych. Teoretycznie wszyscy byli zadowoleni, ponieważ władza dostawała 500 zł, a kierowca miał czyste konto.

Od takiej decyzji odwołała się Adriana W. Podkreślała, że nie może zostać ukarana tylko za to, że nie wiedziała, kto prowadzi jej samochód. Z auta korzystał również mąż i pracownik firmy. Po rozpoznaniu sprawy sąd uchylił mandat. Nie można w takim przypadku mówić o odpowiedzialności właściciela pojazdu za wykroczenie drogowe- argumentuje orzeczenie sędzia.

Zdaniem policji właściciel auta powinien pamiętać komu go powierza. Powinien też wskazać kierującego. Sąd nie widzi w tym podstawy do ukarania.

Każdy, kto otrzymał taki mandat w ostatnim czasie, może złożyć odwołanie do sądu. Ma na to tydzień. Sąd go może uchylić. Wtedy policja lub straż miejska będzie musiała zwrócić kierowcy pieniądze.

Źródło:Gazeta Prawna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.03.2010 19:43

Fotoradar z Podlasia - http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100329/REGION99/730943029

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne fajnie sie udalo dla Pani Adriany ,ale za taka sama wpadke za granica sad nawet by nie poswiecil czasu, a napewno nie umozyl by manndatu ,gdyz wyraznie samochod zrobil przekroczenie i to wlasciciel ponosi odpowiedzialnosc ,chyba ze pozyczyl samochod to powinien wskazac ewentualnego kierowce .Coz ja tak raz zaplacilam za meza ,gdyz wiem ze taki numer nie przejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.