Facebook Google+ Twitter

Zostań dawcą online - czy Facebook nie posuwa się za daleko?

Serwis Facebook wciąż się rozwija wzbogacając witrynę w coraz to nowe funkcje. Tym razem promuje dawstwo narządów. Każdy posiadacz profilu na Facebooku może złożyć deklarację online wyrażając chęć zostania dawcą organów.

Facebook.com / Fot. Facebook/wikimedia Creative Commons Attribution ShareAlike LicenseNajwiększy serwis społecznościowy na świecie wciąż zaskakuje użytkowników nowymi pomysłami wzbogacając stronę nowymi funkcjami. Najnowszą funkcjonalność serwisu Facebook promuje pod hasłem "Przyjaciele ratujący życie!"

Nowa opcja umożliwia złożenie publicznej deklaracji o zostaniu dawcą narządów. Wystarczy wypełnić formularz, w którym należy wpisać datę i miejsce rejestracji w bazie dawców, a dla użytkowników, którzy jeszcze nie są potencjalnymi dawcami, a pragną nimi zostać istnieje możliwość wypełnienia wniosku online o umieszczeniu ich w rejestrze dawców. Serwis odeśle takie wnioski do odpowiednich baz - informuje Komputerświat.

Trzeba przyznać, że idea jest szlachetna, a równocześnie kontrowersyjna. Biorąc pod uwagę zasięg "Facebooka" i zupełnie publiczny sposób deklaracji o dawstwie narządów, sprawa wcale nie jest taka prosta i oczywista.

Czy taka deklaracja na serwisie społecznościowym będzie brana pod uwagę w konkretnych przypadkach losowych? Jeśli np. potencjalny dawca ulegnie nagłemu wypadkowi, jego organy mogłyby uratować życie nawet kilku osób, a na drodze staje przeszkoda w postaci rodziny, która nie zgadza się na pobranie organów, chociażby z powodu przekonań religijnych, co wtedy? Jaką wagę ma deklaracja złożona na Facebooku? Teoretycznie istnieje domniemanie zgody na pobranie narządów, ale w praktyce wygląda to inaczej. Oczywiście od tego są prawnicy i sądy, ale w tej kwestii najważniejszy jest czas. Co w takim przypadku?

Mark Zuckerberg założyciel serwisu Facebook zwierzył się, że do wprowadzenia nowej funkcji w serwisie namówiła go jego narzeczona Priscilla Chan, która studiuje medycynę. Zainspirował go również Steve Jobs, któremu przeszczep trzustki przedłużył życie.

Nowa opcja w witrynie Facebooka dostępna jest na razie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale jej globalne wdrożenie jest tylko kwestią czasu.

Według Vbeta jeśli nawet deklaracje na Facebooku nie będą miały znaczenia podczas decydowania o pobraniu narządów, to przynajmniej spełnią funkcję edukacyjną, zachęcając internautów do wypełnienia deklaracji dawcy - a to już coś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.