Facebook Google+ Twitter

Zostań dawcą szpiku. Pomóż chorym na białaczkę

Obecnie chęć bycia dawcą szpiku zadeklarowało ponad 10 milionów osób z całego świata. Także w Polsce działa Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP), w którym może być zarejestrowany każdy potencjalny dawca, możesz to być i Ty!

Dawcą szpiku może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia, spokrewniona lub niespokrewniona genetycznie z biorcą. Mogą to być rodzice, rodzeństwo chorego lub osoby obce.

Jak wskazują statystyki tylko 1/3 osób chorych na białaczkę znajduje zgodnego genetycznie dawcę wśród członków rodziny. Dla pozostałych chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie niespokrewnionego lecz genetycznie zgodnego dawcy.

Jak pomóc?
1. Chęć zostania dawca szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod adres Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP) formularza "Oświadczenie woli o wpisanie do CRNDSiKP". Formularz dostaniemy w stacjach krwiodawstwa, Zakładach Opieki Zdrowotnej, a także w internecie poltransplant.org.pl.
2. Wpisać się do Rejestru możemy też telefonicznie lub listownie, wówczas na wskazany przez nas adres zostanie wysłany formularz oświadczenia.
3. Po zarejestrowaniu danych osobowych w Rejestrze, potencjalny dawca zostanie skierowany do określonego Zakładu Opieki Zdrowotnej w pobliżu miejsca zamieszkania, gdzie zostanie przebadany w celu wykluczenia chorób dyskwalifikujących go jako dawce, oraz w celu oznaczenia antygenów HLA-czyli antygenów transplantacyjnych.

Już sama deklaracja zostania dawcą jest wielkim darem. Okaż wsparcie chorym. Rejestrując się w Banku Dawców Szpiku możesz uratować czyjeś życie!

Źródło: www.poltransplant.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Karina MIGAS, Poznań
  • Karina MIGAS, Poznań
  • 13.05.2012 21:02

BIAŁACZKA (wklejam przyjacielską notkę), A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. CHOROBY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. ODŻYWIANIE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ.

OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
Każdy CHLEB wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego).

PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; *****
Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/index6.php

5.TEMAT.
ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwono, temat badzo ważny.
Apel skieruję do Wielkopolan. RCKiK z Pozbania na miejscu, oraz na każdej wyjazdowej akcji poboru krwi od poniedziałku do czwartku, czeka na osoby chcące zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Wystarczy zgłosić się na akcję krwiodawstwa w waszej miejscowości i wszystko załatwiecie na miejscu bez zbędnych rejestracji, skierowań, dojazdów. Wystarczy tylko wasza wola.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.