Facebook Google+ Twitter

Zostań optymistą - Elaine Fox "Między pesymizmem, a optymizmem"

Elaine Fox to znana amerykańska psycholożka, która zajmuje się badaniem ludzkiej osobowości. Postanawia ona w swojej książce pokazać, czym charakteryzują się umysły pesymistyczny i optymistyczny oraz jak zmienić swoją naturę.

Elaine Fox Każdy z nas zastanawiał się na pewno nie raz, dlaczego jedni mają wyjątkowe szczęście w życiu, a innym ludziom absolutnie nic nie wychodzi. A także nad tym, od czego zależy, czy będziemy szczęśliwi i zadowoleni z tego, co się nam przytrafia, czy nie. Na te pytania między innymi stara się odpowiedzieć Elaine Fox w swojej popularnonaukowej książce "Między pesymizmem, a optymizmem. Szczęście w rozumie". Autorka jest specjalistą od natury człowieka, przez wiele lat zajmowała się badaniem strachu i optymizmu u ludzi - ich pochodzeniem oraz wpływem na życie. Teraz postanawia w przystępny dla zwykłego czytelnika sposób podzielić się swoją wiedzą.
Książka jest łatwa w odbiorze, a jednocześnie zawiera wiele informacji naukowych. Fox umiejętnie łączy w niej opisy naukowych doświadczeń, aspekty biologiczne z historiami z życia wziętymi i ciekawymi porównaniami. Swoją książkę Fox przeplata także różnorodnymi testami psychologicznymi, dzięki czemu czytelnik może sam ocenić siebie, swoją naturę i lepiej odnieść się chociażby do wspomnianych w tekście przykładów i treści. Być może wielu z nas zna swoją naturę, jednak dzięki Fox dowiemy się więcej szczegółów na jej temat i wejdziemy jeszcze bardziej wgłąb siebie. A co najważniejsze - ostatni rozdział książki pokazuje, w jaki sposób możemy zmienić swój mózg i z pesymisty stać się optymistą. W końcu optymiści podobno żyją dłużej i zdrowiej.
(...) ludzki mózg został zaprogramowany w taki sposób, aby z nadzieją patrzył w przyszłość. (...) Optymizm jest niezwykle istotnym mechanizmem ewolucyjnym, wypracowanym przez naturę po to, by popychać nas do działania, nawet gdy wszystko idzie źle. Psycholodzy nazywają to zjawisko tendencyjnością optymistyczną.

Aby zrozumieć książkę nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii czy anatomii, chociaż nie wątpliwie autorka nie pomija szczegółów, jak neurony w mózgu wpływają na nasze samopoczucie. Możemy więc natrafić na fragment mówiący o tym, że:

Sieci połączeń budujące nasz umysł pogodny składają się z neuronów jądra półleżącego powiązanych z komórkami w określonych partiach kory przedczołowej - części płata czołowego położonej dokładnie nad oczami. (...) Jądro półleżące i kora przedczołowa działają jak pedał gazu i hamulec - jedno popycha nas w kierunku przyjemności, drugie ogranicza nasze pierwotne instynkty.

Nie należy się jednak bać zbytniej naukowości - Fox nie pisze dla specjalistów w dziedzinie biologii, ale dla zwykłego czytelnika. Dzięki przystępnej formie nawet laik z dziedziny psychologii będzie mógł poznać szczegóły swojego mózgu i nauczyć się, jak go zmienić na lepsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.