Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27051 miejsce

Zostań super tatą

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-11-27 07:16

Tradycyjny podział zadań w rodzinie, gdzie w domu z dzieckiem pozostaje mama , a taty nie ma, bo zajęty jest pracą zawodową powoli odchodzi do lamusa. Obecnie coraz częściej kobiety przejmują rolę żywiciela rodziny

Super tata - pan Jarek z synkiem Kacperkiem / Fot. Ewa Krzysiak Dwie najbliższe dziecku osoby: matka i ojciec, to nie tylko dawcy nowego życia. Podejmując codzienny trud wychowania biorą na siebie dużą odpowiedzialność za jego rozwój.

Bycie ojcem nie sprowadza się tylko do biologii i do dania dziecku swojego nazwiska. To bardzo delikatna sfera wzajemnych kontaktów, uczuć i przeżyć. Wielu mężczyzn czuje się niepewnie w roli ojca. Chcieliby jak najlepiej wychować swoje dziecko ale nie wiedzą jak to zrobić. Często nie mają pozytywnego wzorca z własnego dzieciństwa. A i bywa i tak, że trudno znaleźć im taki w rodzinie jak i w najbliższym swoim otoczeniu.

W okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa dziecko uczuciowo wiąże się z rodzicami. I właśnie dlatego obecność obojga rodziców jest jak najbardziej wskazana. Bo "mama to nie jest to samo co tato". Obecność ojca w codziennym życiu rodziny wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa u matki. To zaś ma ogromny wpływ na jej prawidłowe kontakty z dzieckiem.

Do roli ojca mężczyzna powinien przygotowywać się przed poczęciem dziecka, chociaż i po narodzeniu potomka nie jest na to za późno. Każda chwila jest dobra, aby nauczyć się być tatą. Pomagając w pielęgnacji niemowlaka ojciec na własnej skórze przekonuje się jak taka praca jest pracochłonna, a często i uciążliwa. Pozwala mu to na sprawiedliwe ocenienie wysiłku i trudu żony jaki wkłada w budowanie życia rodzinnego.

Widok młodego taty pchającego wózek nie dziwi już nikogo, zwłaszcza w miastach. W męskim gronie coraz częściej można usłyszeć tematy, o których niedawno dyskutowały wyłącznie kobiety np. kąpiel dziecka, zmiana pieluch czy pierwsze wypowiedziane słowo. Okazuje się, że powiedzenie "mężczyźni nie płaczą" przestało być aktualne. Ojcowie pokazują dużą wrażliwość, są czuli i troskliwi.

Poprzez wspólne przeżywanie ciąży, wizyty na USG, rozmowy z lekarzem, zmniejszają swój lęk i obawy. Codzienny kontakt z dzieckiem wpływa na ojców korzystnie. Stają się wyrozumiali i bardziej cierpliwi. Odkrywają nowe strony życia i daje im to satysfakcję.Bliski kontakt ojca z dzieckiem wpływa na jego lepszy rozwój zarówno pod względem intelektualnym jak i ruchowym. Niemowlę, którym w ciągu pierwszych 2 miesięcy opiekował się tata staje się bardziej towarzyskie.

Jak więc widać, udział mężczyzny w wychowywaniu dziecka przynosi korzyści dla całej rodziny.

Ci, którzy chcą profesjonalnie przygotować się do roli super taty, powinni zapoznać się z propozycją kursów i warsztatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.11.2008 01:57

+) Szkoda, że sądy rodzinne w lwiej części pozbawiają praw rodzicielskich - podczas rozwodów - właśnie ojców. Nawet jest stowarzyszenie ojców walczących o prawa do opieki nad dziećmi, ale nic z tego nie wynika. Może dlatego, że Wysoki Sąd Rodzinny - to prawie wyłącznie kobiety.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasami ojcowie są lepszymi...matkami +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2008 12:51

(+) Kolejny delikatny, miły tekst. Przeczytałem z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry temat, oczywiście plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.