Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań super tatą

Ewa Bo
Ewa Bo
Super tata - pan Jarek z synkiem Kacperkiem
Super tata - pan Jarek z synkiem Kacperkiem Ewa Krzysiak
Tradycyjny podział zadań w rodzinie, gdzie w domu z dzieckiem pozostaje mama , a taty nie ma, bo zajęty jest pracą zawodową powoli odchodzi do lamusa. Obecnie coraz częściej kobiety przejmują rolę żywiciela rodziny

Dwie najbliższe dziecku osoby: matka i ojciec, to nie tylko dawcy nowego życia. Podejmując codzienny trud wychowania biorą na siebie dużą odpowiedzialność za jego rozwój.

Bycie ojcem nie sprowadza się tylko do biologii i do dania dziecku swojego nazwiska. To bardzo delikatna sfera wzajemnych kontaktów, uczuć i przeżyć. Wielu mężczyzn czuje się niepewnie w roli ojca. Chcieliby jak najlepiej wychować swoje dziecko ale nie wiedzą jak to zrobić. Często nie mają pozytywnego wzorca z własnego dzieciństwa. A i bywa i tak, że trudno znaleźć im taki w rodzinie jak i w najbliższym swoim otoczeniu.

W okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa dziecko uczuciowo wiąże się z rodzicami. I właśnie dlatego obecność obojga rodziców jest jak najbardziej wskazana. Bo "mama to nie jest to samo co tato". Obecność ojca w codziennym życiu rodziny wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa u matki. To zaś ma ogromny wpływ na jej prawidłowe kontakty z dzieckiem.

Do roli ojca mężczyzna powinien przygotowywać się przed poczęciem dziecka, chociaż i po narodzeniu potomka nie jest na to za późno. Każda chwila jest dobra, aby nauczyć się być tatą. Pomagając w pielęgnacji niemowlaka ojciec na własnej skórze przekonuje się jak taka praca jest pracochłonna, a często i uciążliwa. Pozwala mu to na sprawiedliwe ocenienie wysiłku i trudu żony jaki wkłada w budowanie życia rodzinnego.

Widok młodego taty pchającego wózek nie dziwi już nikogo, zwłaszcza w miastach. W męskim gronie coraz częściej można usłyszeć tematy, o których niedawno dyskutowały wyłącznie kobiety np. kąpiel dziecka, zmiana pieluch czy pierwsze wypowiedziane słowo. Okazuje się, że powiedzenie "mężczyźni nie płaczą" przestało być aktualne. Ojcowie pokazują dużą wrażliwość, są czuli i troskliwi.

Poprzez wspólne przeżywanie ciąży, wizyty na USG, rozmowy z lekarzem, zmniejszają swój lęk i obawy. Codzienny kontakt z dzieckiem wpływa na ojców korzystnie. Stają się wyrozumiali i bardziej cierpliwi. Odkrywają nowe strony życia i daje im to satysfakcję.Bliski kontakt ojca z dzieckiem wpływa na jego lepszy rozwój zarówno pod względem intelektualnym jak i ruchowym. Niemowlę, którym w ciągu pierwszych 2 miesięcy opiekował się tata staje się bardziej towarzyskie.

Jak więc widać, udział mężczyzny w wychowywaniu dziecka przynosi korzyści dla całej rodziny.

Ci, którzy chcą profesjonalnie przygotować się do roli super taty, powinni zapoznać się z propozycją kursów i warsztatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto