Facebook Google+ Twitter

Zostań wolontariuszem, daj innym część siebie

Już 4 grudnia w Warszawie rozpocznie się tygodniowy Festiwal Wolontariatu. Organizowany jest z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. To doskonała okazja, by o wolontariacie dowiedzieć się więcej.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia. W tym szczególnym dniu od 2001 roku  organizowany jest konkurs „Barwy Wolontariatu”, podczas którego nagradzani są najbardziej wyróżniający się wolontariusze. Festiwal to przede wszystkim wykłady, warsztaty , konferencje oraz uroczysta Gala Wolontariatu, która jak co roku transmitowana będzie przez telewizyjną Dwójkę. 


fot. Adam Warżawa/Dziennik BałtyckiWolontariat to coraz częstsza forma aktywności, zwłaszcza wśród młodzieży. Wolontariuszami są zazwyczaj uczniowie szkół średnich oraz studenci, choć zdarzają się osoby starsze. Wolontariat to nie tylko bezinteresowna służba innym, ale także rozwijanie własnych umiejętności i kwalifikacji, zainteresowań, weryfikacja poglądów, doskonalenie się i przełamywanie krzywdzących stereotypów odnośnie innych ludzi na przykład upośledzonych, chorych, dotkniętych uzależnieniami.

Jak wygląda wolontariat w szpitalach? 


Wspieranie pacjentów w ciężkich, często nieuleczalnych chorobach to prawdziwe wyzwanie. Jak podnieść ich na duchu, jak wnieść odrobinę radości w tych trudnych chwilach ich życia? Takie pytania codziennie zadaje sobie wielu wolontariuszy. Dlaczego chcą pracować akurat w szpitalu? Powody są różne. Nierzadko zdarza się, że sami stracili kogoś bliskiego i chcą po prostu pomóc innym. Lidia Ziębińska jest koordynatorką programu „Jestem blisko” w warszawskim Centrum Wolontariatu. Wolontariusze tego programu współpracują z siedmioma placówkami na terenie Warszawy (szpitale pediatryczne oraz Stołeczne Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie , dla pacjentów dorosłych).


– Wolontariat w szpitalu to przede wszystkim pomoc w prostych czynnościach, rozmowie, wyjściu na spacer – mówi Lidia Ziębińska. – W szpitalach dziecięcych to organizowanie czasu poprzez zabawę, gry, konkursy. Wolontariusze nie zastępują personelu medycznego - pielęgniarek i salowych. Ta praca ma charakter uzupełniający. Nasi wolontariusze dzielą się swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami, wiedzą. Uczą zasad savoir vivre’u, tańca towarzyskiego, języka angielskiego czy obsługi komputera. Pomysłów jest tak wiele, jak wielu pomagających.


Jak można zostać  wolontariuszem w szpitalu? – Należy przyjść na spotkanie informacyjne, umówić się z koordynatorem programu. Większość szpitali z którymi współpracujemy wymaga, by wolontariusze byli pełnoletni - dodaje Pani Lidia – W zależności od planowanego zakresu obowiązków, przed rozpoczęciem pracy, muszą wykonać podstawowe badania takie jak rentgen klatki piersiowej, szczepienie przeciwko żółtaczce, badania na nosicielstwo chorób przewodu pokarmowego. Wolontariusze przygotowują plany zajęć z uwzględnieniem wieku oraz stanu chorego dziecka.

 
Wolontariat międzynarodowy


Coraz większą popularnością cieszy się wolontariat międzynarodowy. Dla młodych ludzi to okazja do zdobycia nowych doświadczeń czy zwiedzenia świata. – Wolontariat zagraniczny uczy odpowiedzialności, samodzielności – mówi Brygida Dynisiuk z Centrum Wolontariatu – Nagle trzeba umieć odnaleźć się w danym kraju, w obcej kulturze. Stworzyć sobie całe życie od początku: znaleźć przyjaciół, urządzić mieszkanie, poznać okolicę. To duże wyzwanie. Jeśli się mu podoła, bardzo wzmacnia. Daje poczucie większej wartości, siły. Daje też dużo nowej energii do działania, do podejmowania wyzwań. Każdy wolontariusz ma przypisanego Mentora, czyli opiekuna, do którego może zwracać się w razie problemów. Warto dodać, iż wolontariusz nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyjazdem.


Wolontariat pracowniczy


Wolontariat pracowniczy jest w Polsce dopiero odkrywany. Rodzime firmy jak na razie dość powoli przekonują się do tego typu działalności. Moda na społeczną działalność firm pochodzi z Zachodu, upowszechniona jest zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszym poważnym przykładem wolontariatu pracowniczego jest udział w 2001 roku pracowników fabryki Opla w Gliwicach w budowie domów dla ubogich.– Wolontariat pracowniczy stwarza możliwość, by osoby pracujące zawodowo mogły działać na rzecz innych - mówi Daria Bukalska z Centrum Wolontariatu. – Firmy umożliwiają pracownikom realizację projektów wolontariackich , indywidualnych bądź grupowych, na które przeznaczają fundusze. Często pozwalają też na podejmowanie działań wolontariackich w godzinach pracy. Pracownikom wolontariat daje poczucie satysfakcji i spełnienia, pozwala otworzyć się na drugą osobę i wnieść trochę uśmiechu w życie innych. Wolontariat pracowniczy to także możliwość integracji z zespołem np. gdy pracownicy wspólnie własnymi siłami remontują dom dziecka. Jak podkreśla Daria Bukalska, wolontariat przynosi również widoczne korzyści firmom: „ W programy wolontariackie angażują się firmy świadome społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy są nie tylko darczyńcą, ale także beneficjentem. Realizowanie programów wolontariackich to wyraz odpowiedzialności firmy za otoczenie, pracowników i własny rozwój”.

Festiwal Wolontariatu 2006


4 grudnia – „Wolontariat w szpitalach.” Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 10.00- 16.00

6 grudnia -  „Wolontariat zagraniczny”, Ośrodek Kultury Ochoty 12.30 –17.00

7 grudnia – „Wolontariat pracowniczy – być bliżej ludzi” Kino Femina  10.00- 15.00

8 grudnia - Targi Pracy Wolontariackiej, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego 14.00- 18.00

10 grudnia Gala Wolontariatu na zakończenie Festiwalu, Teatr Dramatyczny 19.00

Szczegółowe informacje pod adresami:

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu ul. Nowolipki 9b Warszawa

http://www.wolontariat.org.pl

http://www.wolontariat.biz.pl

http://www.wolontariat.ngo.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ja bym raczej panie Patryku Ciechanowski-Mirek powiedział, że wolonatriusze stali się dla NGO/III sektora darmową siłą roboczą, aby prezesi mogli na ich pracy robić biznes i przekręty dotacyjne. Uważajcie wolontariusze czy prezes danej NGO nie bierze udziału w upadlaniu ludzi i żerowania na innych - a są tacy oszuści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto napisać artykuł o wolontariacie ale trzeba zwrócić uwagę na panującą ostatnio modę na wyłudzanie świadczeń, usług, pracy czy pomocy pod pozorem wolontariatu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moze warto przyblizyc czytelnikom Wiadomosci24 warunki prawne wolontariatu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi sie , że w ubiegłym roku weszła ustawa o wolontariacie regulująca min. kwestie ubezpieczenia, ale może sie mylę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne wolontariat w naszym kraju dopiero raczkuje! Okazuje się szansą dla młodych ludzi,chcących samorealizować siebie poprzez pomoc innym...Niestety,wszelkie uwarunkowania prawne jeszcze nie przybliżają nas do zaangażowania się dla innych np.kwestia ubezpieczenia wolontariusza itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety coraz mniej jest ludzi dobrej woli, ponieważ wyścig "szczurów" trwa w naszym społeczeństwie. Ciekawa jestem ile osób zgłosi się do Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.