Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4999 miejsce

Zostań wolontariuszem na oddziale onkologicznym i pomagaj innym

6 października w czwartek o godzinie 17, w centrum Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie informacyjne dla chętnych do wolontariatu na oddziałach onkologicznych.

Fundacja Dobrze, że Jesteś (www.dobrzezejestes.pl)
działa w 6 dużych miastach Polski. We Wrocławiu jej wolontariuszy można spotkać w Dolnośląskim Centrum Onkologii i Szpitalu Klinicznym przy Wybrzeżu Pasteura.

"Żółte koszulki" odwiedzają przewlekle chorych, rozmawiają z nimi, robią drobne zakupy, pomagają w myciu i ubieraniu się i odprowadzają na badania. O swoich zajęciach wolontariusze sami mówią często: "Ech, takie tam nic. Miło być potrzebnym i pomóc". I wzruszają ramionami. Ale wdzięczność, jaką okazują chorzy, uśmiech, który pojawia się wreszcie po długiej chwili, i często łzy mówią o czym innym. Może tylko śmiech do rozpuku muszą sobie dawkować: czasem nie pozwalają na to szwy po operacji!

A oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania:

- Szpital onkologiczny to nie hospicjum?
Nie. Pacjenci są leczeni na oddziale i wychodzą do domu.

- Czy zdarza się wolontariuszowi, że umiera przy nim człowiek?
To oczywiście może się zdarzyć, tak jak w każdym szpitalu. Tej chwili czasem nie można przewidzieć. Ale wolontariusze są tego świadkami bardzo, bardzo rzadko. Nie zajmują się osobami umierającymi.

- Czy ta praca jest ciężka?
Wolontariusze wykonują pracę dobrowolnie. Jeśli coś przekracza ich siły fizyczne lub psychiczne, mogą odmówić, nie są przydzielani do danego zadania.

- Ja zupełnie nie znam się na medycynie, więc się nie nadaję?
Wolontariusze nie zajmują się medycyną, nie wolno im ingerować w obowiązki należące do lekarzy i pielęgniarek. A jeśli kogoś leczą, to tylko uśmiechem :-)

- Czy ja się w ogóle do tego nadaję?
Do tego wolontariatu nie trzeba "się specjalnie nadawać", choć dobrze mieć w sobie cierpliwość do słuchania. To, czego potrzeba, to być. Zatrzymać się, uśmiechnąć, usiąść i porozmawiać. O szkole, o wywrotce na rowerze i dobrych książkach. A przede wszystkim, posłuchać: o córkach i wnukach, o tym, jak było na zesłaniu w Kazachstanie i jak się robi dobrą marmoladę albo pierogi. Każda pacjentka ma swój przepis!

Nabór wolontariuszy odbędzie się 6 października w czwartek o godzinie 17, w centrum Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu (budynek za byłą zajezdnią tramwajową). Telefon kontaktowy: 793 500 222.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Aha, uwaga, uwaga: Legnicka 65 (nie 56!) - gdyby kto miał błędne dane na ulotce. Radzę po prostu dzwonić na podany tam numer.

Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3
ul. Legnicka 65
54-206 Wrocław

Komentarz został ukrytyrozwiń

Majko, cieszę się bardzo, że się odezwałaś. Tak, szalałyśmy w "7" i w tramwaju plus, a potem w 4" - to na pewno :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
majka
  • majka
  • 05.10.2011 17:15

Ja będę ;-) Widziałam Was chyba dzisiaj w tramwaju...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.