Facebook Google+ Twitter

Zostaw dziś samochód na parkingu pod domem!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-22 08:50

Po raz dziesiąty w Europie i czwarty w Polsce obchodzony jest Dzień Bez Samochodu.

Kraków - Bulwar Inflancki. / Fot. Craig Nagy. Wikimedia Commons. Licencja CC.Międzynarodowa kampania ma uświadamiać o negatywnych skutkach korzystania z samochodu. Jej twórcy, francuscy ekolodzy przekonują, że warto chociaż jeden dzień w roku zrezygnować z samochodu na rzecz innych środków transportu miejskiego lub roweru.

Wojciech Makowski z Instytutu Spraw Obywatelskich wyjaśnia, że Dzień Bez Samochodu jest potrzebny, żeby przemyśleć, czy w mieście samochód jest potrzebny na co dzień. Wojciech Makowski dodaje, że zazwyczaj nie zastanawiamy się, jakie problemy niesie ze sobą samochód w mieście. Według niego, ten dzień powinien być traktowany pozytywnie, bo ludzie odzyskują przestrzeń publiczną zajętą przez samochody.

W akcję w Polsce co roku włącza się ponad sto miast. W wielu z nich można za darmo podróżować komunikacją miejską. Rzecznik warszawskiego ZTM Igor Krajnow podkreśla, że w stolicy tego dnia każdy właściciel samochodu może podróżować miejskimi autobusami, tramwajami i metrem. Wystarczy, że okaże kontrolerowi dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Akcja ma również doprowadzić do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza w miastach. Ekolodzy przekonują, że właśnie samochody są źródłem największej ilości zanieczyszczeń w metropoliach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.