Facebook Google+ Twitter

Zostawcież Wałęsę w spokoju!

My, Polacy mamy tendencję do uogólniania: jak podwyżki, to wszystkim; jak Żyd, to "be"; a jak ktoś był "TeWu-kiem" to już od razu zdrajca. Ludzie opamiętajcie się!

 / Fot. Adam Warżawa"Wałęsa - Ty zdrajco", "Wałęsa współpracował", "Wałęsa był Bolkiem" - te i inne hasła zdają się rzucać ostatnio krzykacze i gońcy sensacji. Jak zwykle w Polsce dyskusja rozpoczyna się nad czymś czego jeszcze nie ma, a mianowicie nad świeżo oddaną do druku książką o przeszłości Lecha Wałęsy. W owej publikacji, która jeszcze oficjalnie na świat nie przyszła rzekomo mają być sensacyjne wątki i dowody na to, że Wałęsa "TeWu-kiem", "Bolkiem" był. To tak jakbyśmy dyskutowali nad tym czy chłopczyk, który przyjdzie na świat za miesiąc będzie w przyszłości nosił Wąsy! Głupota!

I teraz co? Niech będzie jak mówią. Okaże się, że Wałęsa współpracował ze służbami bezpieczeństwa PRL. Dobrze. Tylko co z tego? Dlaczego próbujemy z człowieka, którego cały świat uznaje za bohatera zrobić nagle szpicla, donosiciela, a może agenta. Na tym poziomie gdybania to ja mogę się nawet pokusić o to, by nazwać go radzieckim szpiegiem (bez urazy), którego celem było sprawić, by komuniści polscy zakończyli swą działalność z twarzą. Może być? Czemu nie.

Pamiętać trzeba, że jeśli nawet podpisał jakiś tam papierek, to przecież nie po to, żeby zrobić dobrze rządzącym komunistom, ale po to żeby móc robić swoje, czyli działać dla lepszej Polski. Czy tego chcemy czy nie, to w dużej mierze dzisiejszą Polskę zawdzięczamy także temu, że chciało mu się tych robotników poprowadzić, wielu nocy nie przespać, przeżywać ogromny stres i odpowiedzialność oraz siedzieć w więzieniu, by na dodatek jeszcze dogadać się z obozem rządzących przy okrągłym stole. Jeżeli zadeklarował współpracę, to tylko po to by mieć święty spokój, robić swoje. Jeśli nawet raz za czas coś im nabajerował, że może coś wie, to nie ma dowodów na to, że ktoś przez niego ucierpiał.

My, Polacy mamy tendencję do uogólniania: jak podwyżki, to wszystkim; jak Żyd, to "be"; a jak ktoś był "TeWu-kiem" to już od razu zdrajca. Ludzie opamiętajcie się! Byli tacy co jak podpisali "lojalkę" to donosili na wszystko i na wszystkich, a byli również ci, co podpisali bo potrzebowali za granice wyjechać i tyle. Kto myślał to SB bajerował i wtedy nikt na tym nie ucierpiał. Dajmy więc spokój, bo już widzę "las rąk" w górze, chętnych by postawić się władzy i stanąć na czele ludzi sprzeciwiających się władzy ludowej. Wałęsa miał żonę i dzieci, kupę życia przed sobą, i albo mógł coś dobrego zrobić albo harować dalej w stoczni i skończyć żywot jako obywatel PRL-u.

Polak przewrotnym jest. Chociaż cały świat chwali Wałęsę, za to co zrobił dla demokracji, to my go mieszamy z błotem. Amerykanie doceniają naszych żołnierzy, a my próbujemy z nich zrobić zbrodniarzy wojennych. Piłsudski przyczynił się do powstania niepodległej Polski, a wielu przeklinało go za późniejszy przewrót majowy.

Zatem, historycy niech badają historię bo taka ich praca, Wałęsa niech pozostanie Wałęsą, a my oceniajmy przez pryzmat tego, co wydarzyło się pozytywnego dzięki takim ludziom jak on a nie inaczej. I nie ważne czy to był Bolek, Lolek, czy Sierotka Marysia...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.03.2009 23:11

A ja go nie chwalę bo nie bardzo mam za co. Za rozwalenie czegoś tak niepowtarzalnego jak bum społeczny na masową skalę?? Za okrągły stół i podpisane dodatkowo pod stołem porozumienie by nikomu się krzywda nie stała ? za to że przez pierwsze dwa lata po 89r. 90% co znaczniejszych towarzyszy zdążyło się nakraść? za to że zamiast wolności i sprawiedliwości mamy państwo bandyckie?? a to wszystko jest właśnie wynikiem tego że do okrągłego stołu po obu "stronach" zasiedli ludzie z tej samej bandy jedni na etatach a inni tw. Oczywiście to nie jest wina samego wałęsy bo nie był on tam sam ale do pozostałych okrągłostołowiczów mój stosunek jest identyczny.

ps: Lustracja w pierwszym założeniu miała jedynie uniemożliwić szantażowanie teczkami ludzi na wysokich stanowiskach a nie gnębienie kogoś dziś za to co zrobił w przeszłości to co z niej zrobili debile ... cóż nawet nazwać chyba tego nie umiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dlaczego próbujemy z człowieka, ...... zrobić nagle szpicla, donosiciela, a może agenta. "
My tego nie robimy, on po prostu był nim.
"Chociaż cały świat chwali Wałęsę, za to co zrobił dla demokracji, to my go mieszamy z błotem"
Bo cały świat został przez media ogłupiony - co nie znaczy że Wałęsa ma zasługi.

A tak w ogóle czy ludzie jeszcze logicznie myślą?? Wałęsa sam jeden pokonał komunę?? On wykonał tylko aktorską robotę dla mediów, komuna upadła gdzie indziej i było to porozumienie USA i ZSRR, o czym świadczy chociażby jej równoległy upadek w innych krajach bloku wschodniego. Czy tam Wałęsa też obalił ten system??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, teczki nie zostały spalone, bo Mazowiecki "narysował" "Grubą Kreskę"... a co do zdania Grześka o tym jakoby wszyscy historycy IPN byli miernotami to powiem tyle, że może zdarzyło mu się takiego właśnie "miernotę" spotkać, ale oprócz tych miernot są także i wybitne osobistości. Miałem przyjemność mieć wykłady choćby z dr Antonim Dudkiem z IPN-u i chylę przed nim czoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Po pierwsze w IPN nie ma historyków, są politycznie mianowane miernoty."
"wieniu, praca w policji politycznej ani jakiejkolwiek innej organizacji, której celem jest niszczenie ludzi mnie nie interesuje. Pomagać - dobre sobie."

Bzdury wypisujesz. W IPN-ie jest sporo całkiem rozsądnych historyków i wykonują sporo dobrej roboty. Generalizując w ten sposób obrażasz wielu sensownych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko przez to, że nic z teczkami nie zrobiono...mogli je zniszczyć, byłby teraz spokój. Mogliby je otworzyć wszystkie, tak ja w innych krajach...owszem, byłby " ból "...ale jakoś by to przeżyto, a dziś nie rozmawialibyśmy o Wałęsie, przynajmniej w tym kontekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedno , ja właśnie byłam "mieszkańcem bloku na przeciw stoczni", pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

grzesie2k, nie można generalizować, i w takich instytucjach pracują ludzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

wieniu, praca w policji politycznej ani jakiejkolwiek innej organizacji, której celem jest niszczenie ludzi mnie nie interesuje. Pomagać - dobre sobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dodajmy rzecz jeszcze jedną: niektórzy podpisywali i wśród kolegów z opozycji mówili, żeby nie mówić przy nim o jakiś tajnych rzeczach i w ogóle go omijać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

grzesie2k, te politycznie mianowane miernoty czekają na twoją pomoc , jak skończysz studia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.