Facebook Google+ Twitter

Zrezygnuj z auta! Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W niedzielę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminację stanowi Dzień bez Samochodu, który przypada w sobotę 22 września. Akcja jest obchodzona od lat w całej Polsce. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Plakat propagujący komunikację miejską. / Fot. Szymon Siewior"Tegoroczne hasło ETZT brzmi: "Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!" - ogłosiło Ministerstwo Środowiska. W dniach 16-22 września odbędzie się wiele spotkań mających na celu wzrost świadomości ekologicznej Polaków w zakresie korzystania z samochodów osobowych. 79 miast na terenie kraju przygotowało własne programy obchodów tego wyjątkowego tygodnia. Oto część z nich.

Kraków


Władze stolicy Małopolski organizują m.in. możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej (16 września), drzwi otwarte zajezdni autobusowej Bieńczyce (22 września) czy prezentacje ekologicznych pojazdów (autobusu Solaris Urbino 12 Hybrid i samochodu Citroen C-Zero).

W Dniu bez Samochodu bezpłatne podróżowanie komunikacją miejską w Krakowie będzie przysługiwało każdemu, kto okaże kontrolerom dowód rejestracyjny auta, które zostawił na parkingu, wybierając autobus i tramwaj. Warto dodać, że biletu nie musi kasować nie tylko właściciel samochodu, ale również towarzyszące mu osoby (w liczbie nieprzekraczającej miejsc siedzących określonych w pokazywanym dowodzie rejestracyjnym).

Łódź


Europejski Tydzień Mobilności w Łodzi to szansa m.in. na to, by odbyć kurs ecodrivingu, przejechać się zabytkowym tramwajem Sanok (16 września), zwiedzić Muzeum Komunikacji MPK Łódź czy wziąć udział w jednej z wielu wycieczek rowerowych. 19 września Zakład Techniki MPK Łódź organizuje Photo Day.

W sobotę, 21 września, dla ruchu kołowego zostanie zamknięta ul. 6 Sierpnia. Odbędzie się także VI Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, podczas której kolekcjonerzy z całego kraju (a może nawet świata?) będą mogli wymieniać się swoimi zbiorami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rowerek polecam.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 15.09.2012 14:43

@ A Pan Tomasz się miga i szuka wymówek ! To na piechotkę.
Inicjatywa dobra ale z realizacją będzie kiepsko .... czas i wygoda to jest to .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy pomysł. Jednak z odstawieniem auta poczekam, aż w autobusach zrobi się normalniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.