Facebook Google+ Twitter

Zrób mammografię! Ale gdzie?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-01-29 10:52

Z roku na rok, coraz częściej w Polsce słyszy się o przypadkach zwiększonej umieralności kobiet na nowotwory złośliwe. Rak piersi (obok raka szyjki macicy) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Aby przeciwdziałać zjawisku NFZ zorganizował na terenie całego kraju bezpłatne badania mammograficzne w ramach "Programu profilaktyki raka piersi".

Tu można zrobić mammografię. / Fot. Ewa Krzysiak Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Coraz częściej kobiety, świadome faktu, ze należy systematycznie kontrolować swój stan zdrowia i, że niezwykle istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu, zgłaszają się na badania do poradni, w celu wykonania mammografii.

Najczęściej na takie badania decydują się kobiety znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Do czynników ryzyka, które mogą wpłynąć na zachorowalność zalicza się: występujący rak piersi wśród członków rodziny (w linii żeńskiej), wczesna pierwsza miesiączka, urodzenie dziecka po 35. roku życia, bezdzietność czy późna menopauza.

Dane medyczne wskazują, że gwałtowny wzrost zachorowań wystąpił w przedziale wiekowym od 50. do 69. roku życia. Aby przeciwdziałać zwiększonej umieralności na raka piersi NFZ zorganizował na terenie całego kraju bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Do pań znajdujących się w tym przedziale wiekowym wysyłano zaproszenia. Informowano w nich, że „porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on na dalszą diagnostykę , a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Prawdę pisze pan jerzyk, bo choroba nie zna granic wiekowych a wytyczanie ich to jest dyskryminacja.
Ludzie chorują i w młodszym wieku i w starszym, wiek nie jest wyznacznikiem choroby.
Jesteś młodsza/y, jesteś starsza/y - chcesz się leczyć, to lecz się za pieniądze lub czekaj na śmierć jeśli ich nie masz. Nie wazne , że składki płacisz czy płacileś, że jesteś ubezpieczony/a - i co z tego?
Ludzie chcą się leczyć tylko nie mają możliwości by to wykonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Badaniami profilaktycznymi poddawane są panie w wieku do 60 lat. Starsze panie za te badania muszą płacić. Ponieważ w większości dotyczy to emerytek ( jak wiemy emerytura w Polsce z ledwością wystarcza na życie i opłaty) to one rezygnują z odpłatnych badań. Ten problem dotyczy nie tylko kobiet ale i mężczyzna ( chodzi tu o badania prostaty) gdzie wiek darmowych badań wynosi 65 lat. Ciekawy jestem na jakiej podstawie przeprowadzono badania, które określiły, że po przekroczeniu tego wieku nic nam nie grozi. Może tu chodzi o to, że w tym wieku można już spokojnie umierać.
Moja żona otrzymała wezwanie na przeprowadzenie badań mamograficznych już po terminie określonym w tym wezwaniu. Gdy poszła się zarejestrować powiedziano jej, że niestety termin minął. Może to jest sposób na udawanie, że się coś robi w tym zakresie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za popularyzację słusznej idei.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 23:48

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za bardzo ważny i rzetelny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) tyle się mówi o badaniach profilaktycznych, wysyła zaproszenia, a i tak bada się mały ułamek społeczeństwa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę: Nowa Sól Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ też na jednej z list.
Mój lekarz ma swoją teorię na temat jakości zdjęć - niekoniecznie musi to mieć związek ze sprzętem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 14:23

(+) Tekst, który powinni przeczytać odpowiedzialni za niewyobrażalny bałagan...
Nie tylko przeczytać, również zareagować...
Ogromny plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, ale nowotwory to coraz częściej przyczyna śmierci zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Należy o tym mówić i uświadamiać społeczeństwo o konieczności przeprowadzania badań.

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.