Facebook Google+ Twitter

Zrób test na HIV: anonimowo. Wynik tego samego dnia

Już po raz drugi 13 czerwca wybrano na Warszawski Dzień Testowania na HIV. Rok temu z możliwości wykonania testu skorzystało znacznie więcej osób niż w zwykłym dniu mówi Grażyna Konieczny, Przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. AIDS. To nas zachęciło.

plakat promujący kampanie społeczną / Fot. materiał własnyMimo dostępu do dobrych leków, w Polsce ponad 50 proc. osób zakażonych HIV nie ma świadomości, że żyje z wirusem. Warto więc zbadać się bezpłatnie i anonimowo! Wynik można otrzymać tego samego dnia. 13 czerwca, w Warszawski Dzień Testowania na HIV, w centrum miasta, przy ul. Chmielnej, dyżurować będą specjaliści do spraw HIV/AIDS. Odpowiedzą na każde pytanie. O akcji rozmawiamy z Grażyną Konieczny - przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. AIDS

Skąd pomysł na warszawski dzień testowania na HIV?
- Wiele krajów, od wielu lat organizuje Narodowe Dni Testowania, oferując testy anonimowo i bezpłatnie, pomysł nie jest więc nowy. Wykorzystujemy dobre praktyki zachęcające do wykonania testu, przyczyniając się do zwiększania wykrywalności zakażeń i wzmocnienia działań profilaktycznych. W Polsce (w odróżnieniu od wielu krajów UE) nadal ponad 50 proc. osób, które uległy zakażeniu (dane szacunkowe) nie wie o tym, że żyje z HIV. Tymczasem np.: w Szwecji jest to 12-20 proc., na Słowacji 20-30, Czechach- 20-25 proc. To jest jeden z powodów, dla których chcemy zachęcić warszawiaków do wykonania testu. Kolejny powód - można już kontrolować przebieg zakażenia HIV i zaproponować leczenie wtedy, kiedy będzie ono potrzebne, tak więc wykonanie testu, dowiedzenie się o zakażeniu może uratować zdrowie a nawet życie.

Na czyją poradę mogą liczyć tego dnia chętni do zrobienia testu?
- W PKD tego dnia będzie pracować jednocześnie czterech doradców - ekspertów ds.HIV/AIDS posiadających certyfikaty MZ. Każdej osobie, która przyjdzie wykonać test, zostanie zaoferowana rozmowa zarówno przed, jak i po teście i z pewnością zostaną poruszone kwestie najważniejsze dla poszczególnych osób. Jeśli okaże się , że wynik testu przesiewowego będzie dodatni (co nie oznacza jeszcze zakażenia) - zgodnie z procedurą testowania w kierunku HIV- zostanie wykonane dodatkowe badanie testem potwierdzenia i otrzymamy ostateczny wynik za kilka dni. Jeśli zakażenie zostanie potwierdzone- to warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Wielu ludzi nadal myśli, że HIV to dla nich wyrok, stąd mało kto robi te badania...
Zakażenie HIV jest obecnie zakażeniem przewlekłym, kontrolowanym i są dostępne leki spowalniające jego rozwój ( leki antyretrowirusowe); leki są bezpłatne. Nie wiadomo, czy i kiedy będzie potrzebne takie leczenie. Przebieg zakażenia jest sprawą bardzo indywidualną. Nie oznacza „wyroku” i ograniczenia czasu życia. Można żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.