Facebook Google+ Twitter

"Zrób to we Wrocławiu" - nietypowy przewodnik

"Zrób to we Wrocławiu" Ewy Orczykowskiej to nietuzinkowy przewodnik, w którym można znaleźć ciekawe propozycje na spędzenie czasu w stolicy Dolnego Śląska.

okładka / Fot. AgoraWrocław odwiedzam raz w roku, gdy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Niestety jego program jest tak intensywny, że mam niewiele czasu na zwiedzanie czy skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej (nie bez przyczyny Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016). Marzę o pójściu do Opery Wrocławskiej na operę lub operetkę (widziałam ją jedynie od kulis - fotorelacja) czy uczestniczeniu w miesiącu spotkań autorskich (żałuję, że w zeszłym roku przegapiłam Grahama Mastertona). Niestety mam za daleko, aby bywać tam częściej. Jednak chciałabym poznać lepiej to miasto, stąd moje zainteresowanie książką "Zrób to we Wrocławiu" Ewy Orczykowskiej.

"Zrób to we Wrocławiu" to nietuzinkowy przewodnik po stolicy Dolnego Śląska. Jak pisze we wstępie: Na pewno nie jest to wycieczka szlakiem średniowiecznej architektury ani propozycja zwiedzania barokowych kościołów. Zabytki omijam szerokim łukiem i zabieram Cię nie tam, gdzie można oglądać ślady zdarzeń sprzed stuleci, ale tam, gdzie życie toczy się dzisiaj. Znalazły się w nim informacje o knajpach, kawiarniach, klubach, galeriach, muzeach czy zabytkach. Teksty są krótkie, mają do 2 stron i są napisane w 2 językach - polskim i angielskim (książka podzielona jest na dwie części). Ich walorem są ilustracje, które przybliżają opisywane miejsca.

Warto wspomnieć, że oprócz opisów ciekawych miejsc, znajdziemy tu także kalendarz imprez kulturalnych wraz ze stronami internetowymi interesujących wydarzeń (m.in. Jazz nad Odrą, Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, Brave Festival, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej Buskerbus) oraz mapę.

 / Fot. Weronika TrzeciakAutorka chce pokazać, że stolica Dolnego Śląska nie musi się kojarzyć jedynie z Rynkiem z Ratuszem, Fontanną i Pręgierzem, a także Panoramą Racławicką czy Halą Stulecia. Oczywiście można zrobić kilka zdjęć. Wrocław słynie z krasnali (idziesz ulicą, krasnal, wchodzisz do sklepu - krasnal. Otwierasz lodówkę... nie, aż tak źle nie jest, ale krasnale to prawdziwa plaga Wrocławia) i mostów (jest ich ponad 120, przed wojną było ponad 300). Jednak jest również wiele innych miejsc, do których warto dotrzeć.

Jednym z takich miejsc jest wrocławskie zoo, słynne na całą Polskę. Zyskało rozgłos dzięki Hannie i Antoniemu Gucwińskim, prowadzący program "Z kamerą wśród zwierząt". Podobno wycieczka dla wytrwałych zajmuje 6 godzin. Warty uwagi jest wybieg dla lwów, który zlokalizowany jest  w okolicach kawiarni. Dzięki temu można pić aromatyczny napój i patrzeć przez przeszkloną ścianę na drapieżniki. Koniecznie zajrzeć trzeba też do Małpiarni, z największymi wiewiórkami na świecie. Nie można także opuścić wizyty w Motylarni, w pomieszczeniu zmienione w tropikalną dżunglę owady wielkości dłoni fruwają nad głowami, na oczach publiczności poczwarki zamieniają się w motyle.

 / Fot. Weronika TrzeciakWarte uwagi są także m.in.: Leśnica, dzielnica Wrocławia położna nad Bystrzycą, z Zamkiem, w którym znajduje się Centrum Kultury Wrocławski Central Park, czyli Wyspa Słodowa, z najładniejszym z deptaków stolicy Dolnego Śląska; ulica Stare Jatki, na której jest aż 9 galerii i klub; "Pociąg do nieba", pomnik-parowóz, który pochodzi z 1944 roku i waży 80 ton; wieżowiec Sky Tower, najwyższy budynek w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Słusznie, bo dla mieszkańców Wrocławia to też lektura obowiązkowa ;) Analogicznie, mam przewodnik po Warszawie z tej serii i wiele miejsc nawet nie znałam :)

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Przewodnik "Zrób to we Wrocławiu" bardzo mi się spodobał. Dzięki niemu zobaczyłam, ile jeszcze przede mną miejsc do poznania." Przede mną również a urodziłam się i mieszkałam do 2007 roku w stolicy Dolnego Śląska. Obecnie 4 km. od jej granic. Przewodnik muszę po prostu mieć.

Pozycja została w świetny sposób zarekomendowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.