Facebook Google+ Twitter

"Źródła nienawiści" - książka o przyczynach konfliktów

Konflikty w Kosowie, Gruzji czy Osetii Południowej przez długi czas nie schodziły z pierwszych stron gazet. Dziennikarze nie potrafili jednak klarownie wyjaśnić, co było przyczyną walk. Teraz, dzięki "Źródłom Nienawiści" możemy się tego dowiedzieć.

Okładka / Fot. Hsitmag.orgPremiera książki odbyła się w zeszłym tygodniu, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury. Nowa pozycja na rynku wydawniczym wyjaśnia i opisuje przyczyny oraz przebieg konfliktów, które przyciągnęły uwagę mediów i opinii publicznej. - Praca nad książką trwała blisko rok. Wiele tematów, które poruszyliśmy, dotychczas nie było w Polsce szeroko podejmowanych - przykładem może być historia Osetii Południowej. Nasza książka jest pierwszym polskim opracowaniem popularnonaukowym na ten temat. Sięgnęliśmy do opracowań autorów, brytyjskich, amerykańskich, rosyjskich, niemieckich, szwedzkich czy nawet japońskich - wylicza Kamil Janicki, redaktor i współautor książki.

- Pomysł na książkę powstał wskutek dużego zainteresowania mediów i czytelników artykułami na stronach portalu historycznego Histmag.org, powoływały się na nie m.in. "Polityka", TVN24, media Agory. Tekst wyjaśniający genezę konfliktu w Osetii przeczytało ponad 30 tys. osób - wyjaśnia Michał Świgoń, jeden z pomysłodawców i redaktorów książki. W jego ocenie "Źródła nienawiści" łączą w sobie cechy dobrego podręcznika akademickiego i przystępnej w treści publikacji dla laików. - To pozycja przeznaczona nie tylko dla naukowców, ale dla każdego, kto interesuje się tą tematyką. Każdy, kto chce zrozumieć o co w tych konfliktach chodziło może po nią sięgnąć. Staraliśmy się napisać ją tak, by była przystępna dla każdego - zapewniał podczas premiery Janicki.
Podczas premiery można było porozmawiać z autorami, którzy równie chętnie podpisywali książkę. / Fot. Mateusz Bętkowski/Hsitmag.org
Autorami "Źródeł nienawiści" są naukowcy i dziennikarze z wykształceniem historycznym lub politologicznym z kilku różnych ośrodków akademickich: Krakowa, Warszawy, Łodzi, Poznania i Katowic. Są członkami redakcji lub współpracownikami portalu historycznego Histmag.org. Przedmowę napisał prof. dr hab. Artur Kijas, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na UAM w Poznaniu. Współwydawcą publikacji jest Instytut Wydawniczy Erica.

Jak deklarowali na zeszłotygodniowej premierze autorzy książki, "Źródła nienawiści" nie koncentrują się na polityce wielkich mocarstw, główny nacisk kładąc na interesujące, burzliwe losy niewielkich społeczności, rzuconych w wir historii. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Podczas premiery, na której poszczególni autorzy opowiadali o podejmowanych przez nich tematach, trudno było znaleźć wolne miejsce.

Książka ma również swoją stronę internetową: konflikty.histmag.org

Źródła Nienawiści
Instytut Wydawniczy Erica oraz Histmag.org
480 stron, oprawa: miękka, format: 160*230 mm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć, że coś takiego powstało - chętnie sięgnę w najbliższym czasie. Thx za info.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.