Facebook Google+ Twitter

Zrozumieć Afrykę: Powstało stowarzyszenie walczące z handlem ludźmi

Problemy Afryki to nie tylko głód, bieda i korupcja. To też, a może i nawet przede wszystkim, wciąż rosnący popyt na żywy towar i handel człowiekiem. By przeciwdziałać temu procederowi do życia powałana została niezależna organizacja HAART

 / Fot. Znak Stowarzyszenia HAARTByły misjonarz, a obecnie świecki działacz na rzecz praw człowieka Radosław Malinowski, ponad dwa miesiące temu zarejestrował stowarzyszenie, którego celem jest przeciwdziałanie handlowi żywym towarem najpierw w Kenii, a w miarę rozrostu organizacji - Afryce Wschodniej. Pomysłodawca od dawna interesuje się tą tematyką, a dzięki stowarzyszeniu chce pokazać z jak okrutnym procederem mamy do czynienia w świecie, w którym wydawałoby się, iż nie stosuje już tak średniowiecznych praktyk jak niewolnictwo. Dlaczego akurat to? Jak sam mówi jest to problem, o którym wiedza jest niezwykle uboga.

''Kojarzona z biedą, nędzą i konfliktami Afryka, ma jednak potencjał by zdobyć sobie należne miejsce. Aby jednak tak się stało, należy zwalczyć podstawowe problemy kontynentu. Jednym z nich jest właśnie handel ludźmi. Nie jest to może temat tak nagłośniony jak głód, brak dostępu do wody pitnej, czy wojny, ale na pewno bardzo istotny. Czarny Ląd jest jednym z głównych miejsc podstępnego werbunku ofiar tego procederu. Bez zwalczenia tego zjawiska rozwój kontynentu na pewno nie będzie możliwy.''

Media wciąż zajmują się tym tematem kiedy w Afryce stanie się coś tak spektakularnego (jak i zresztą w innych kwestiach), jak na przykład krwawe walki plemienne w wyniku których giną setki osób. Potem wrzawa cichnie. Takie ''skoki'' zainteresowania oraz strzępy informacji jakie otrzymujemy o Czarnym Lądzie sprawiają, że i nasza wiedza o Afryce jest bardzo spłycona, a nie rzadko oparta na stereotypach i nieprawdziwych informacjach. Stowarzyszenie HAART ma pomóc w zmienaniu świadomości także Polaków, ponieważ Radosław Malinowski chciałby by między Polską, a Kenią powstała współpraca, która pomogłaby w uświadamianiu Polaków o rozmiarach problemu. Jak na razie pomysłodawca przedsięwzięcia buduje struktury stowarzyszenia w Kenii. W HAART pracuje już kilka osób, które mają już niemałe doświadczenie z prawami człowieka.

''Zarząd organizacji jest złożony z 4 osób. Jedną z nich jest Irlandzka Siostra zakonna Mary O’Malley MMM, która pracuje w Kenii od 1981 roku. Problemem handlu ludźmi zajmuje się ona od 2004 roku. To dzięki jej kontaktom, doświadczeniu i poświęceniu, idea nowej organizacji zaczęła być wcielana w życie. Oprócz siostry w skład zarządu wchodzi dwóch Kenijczyków - Ayoma Matunga - doświadczony menadżer, absolwent uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. To jego doświadczenie pozwala na budowanie stabilnej struktury organizacyjnej. Trzecia osoba to Judy, która prowadzi obecnie programy społeczne w ANNPAC – organizacji, która zajmuje się prawami dziecka. '' - pisze o stowarzyszeniu jego pomysłodawca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Handel ludźmi ma miejsce niemal na całym świecie, głównie tam, gdzie żyją b. biedni ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie dureńh
  • nie dureńh
  • 14.12.2010 12:10

Ta, a w Polsce niektóre oddaja się za darmo...

Komentarz został ukrytyrozwiń
durehń
  • durehń
  • 14.12.2010 12:07

Pół stada krów? Oszalałeś?! W Bangladeszu sprzdedają za miskę soi....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, będzie cykl artykułów o Afryce, za który zabieram się już od miesięcy.... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
j
  • j
  • 14.12.2010 09:14

To już nie będe mógł kupić sobie żony za pół stada krów ?! :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus za próbę dotknięcia tematu jakkolwiek związanego z Afryką. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.