Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17817 miejsce

Zrozumieć Afrykę: Prawa kobiet na Czarnym Lądzie

Prawa człowieka w Afryce to kwestia niezwykle drażliwa. Brakuje nam wiedzy i zrozumienia dla ludów Trzeciego Świata, często też sądzimy, że w Afryce samo pojęcie ''prawo'' jest słowem wręcz abstrakcyjnym.

Kwestią jeszcze bardziej drażliwą są prawa kobiet w Afryce, bo większość ludzi żyjących w tzw. ''cywilizowanym'' świecie jest przekonana, że ludy Afryki kompletnie nie szanują kobiet, podobnie zresztą jak wyznawcy islamu. Są to jednak dość bolesne w skutkach stereotypy, które w dużej mierze przyczyniają się do tego, jak kobieta jest postrzegana i przede wszystkim - traktowana przez mężczyzn. To właśnie dlatego międzynarodowa organizacja Amnesty International od kilku lat próbuje pokazać za pomocą warsztatów czy zajęć edukacyjnych w szkołach, czym jest gender i jak druzgocące dla społeczeństwa jest zjawisko przypisywania danej płci pewnych zachowań.

Choć samo pojęcie gender figuruje w naszej świadomości od dawna, nie każdemu łatwo jest je rozszyfrować. Z angielskiego słowo ''gender'' to po prostu płeć, ale jak podaje strona www.gender.pl pojęcie tk ''oznacza płeć kulturową, w odróżnieniu od biologicznej (sex). Termin ten opisuje cechy i zachowania, nabyte w toku wychowania, socjalizacji, spostrzegane w danej kulturze za odpowiednie dla kobiety lub mężczyzny''. A stereotypy związane z płcią, czy to męską, czy żeńską znamy aż nazbyt dobrze.

Skąd zatem mieszkańcy krajów afrykańskich je czerpią? Obecnie dzieje się to poprzez media, głównie zachodnie. Te, najczęściej mainstreamowe, nośniki informacji pokazują świat, z którego mieszkańcy Afryki czerpią wzorce. I nie tylko oni. Sami możemy przecież uchodzić za przykład ''amerykanizującej'' się wyspy, która podąża utartymi już ścieżkami. Mieszkańcy Afryki robią dokładnie to samo. Globalizacja ma dla Afryki szczególne silne znaczenie. Zajwisko coraz silniejszej ubranizacji i powstawanie aglomeracji miejskich stwarza mieszkańcom Afryki poczucie anonimowości, a ta daje coraz większe poczucie swobody seksualnej, na której cierpią w największej mierze kobiety. Poza tym ogromny przyrost naturalny, jaki da się zaobserwować w wielu krajach Czarnego Lądu, jest także swojego rodzaju nowością. Na przykład w samej Kenii w ciągu przeszło 10 lat przybyło 10 milionów mieszkańców. Taki przyrost liczby mieszkańców stanowiłby problem nawet dla dobrze rozwijającego się państwa europejskiego, a co dopiero, kiedy mamy do czynienia z krajem walczącym z głodem, chorobami i korupcją? Rok temu Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych poinformował, że ludność całego kontynentu przekroczyła miliard i wciąż rośnie. Tak jak jego problemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Pani Przybył wiele czynników, które określały by Afrykę jako ''Trzeci Świat'' wciąż są aktualne, to pozostałe nazwy (Drugi i Pierwszy) są raczej mniej aktualne.

Panie Flinta pisze:
''W tym fragmencie trudno mi się zgodzić z kolei z oceną, że "druzgocące dla społeczeństwa jest zjawisko przypisywania danej płci pewnych zachowań":

Dlaczego trudno? Stereotypy kształtują nasz sposób myślenia o pewnch zjawiskach czy jak w tym przypadku płci, a to owocuje nam w łamanie praw człowieka, nierówności społeczne etc

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie Agnieszko, jest to określenie które po pierwsze jest uwłaczające, po drugie się zdezaktualizowało. Nie warto posługiwać się określeniami z przeszłości, które nie przystają do współcześnie panujący realiów. Tyle tylko. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 18.12.2010 12:47

Nie bardzo wiadomo, co autorka chciała tu powiedzieć:

"Kwestią jeszcze bardziej drażliwą są prawa kobiet w Afryce, bo większość ludzi żyjących w tzw. ''cywilizowanym'' świecie jest przekonana, że ludy Afryki kompletnie nie szanują kobiet, podobnie zresztą jak wyznawcy islamu. Są to jednak dość bolesne w skutkach stereotypy, które w dużej mierze przyczyniają się do tego, jak kobieta jest postrzegana i przede wszystkim - traktowana przez mężczyzn. "

W tym fragmencie trudno mi się zgodzić z kolei z oceną, że "druzgocące dla społeczeństwa jest zjawisko przypisywania danej płci pewnych zachowań":

To właśnie dlatego międzynarodowa organizacja Amnesty International od kilku lat próbuje pokazać za pomocą warsztatów czy zajęć edukacyjnych w szkołach, czym jest gender i jak druzgocące dla społeczeństwa jest zjawisko przypisywania danej płci pewnych zachowań.

Domyślam się (chyba dobrze) intencji autorki, ale moim zdaniem art. warto by dopracować, wtedy materiał byłby bardziej przekonujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sympatyk
  • Sympatyk
  • 18.12.2010 12:24

Przeczytałem z przyjemnością /o lekturze mowa/. Przypomniały mi się publikacje o innym kontynencie i jego prawowitych mieszkańcach - Aborygenach.
Przy okazji mój prezent świąteczny dla Ciebie i pozostałych niepokornych /http://cenzura24.wordpress.com/
Odezwij się. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W moim mniemaniu jednak jest to nazwa w sumie dość... uwłaczająca, bo w gruncie rzeczy w naszym cywilizowanym świecie dzieją się gorszę rzeczy niż w Afryce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeci Świat to określenie wymyślone po II wojnie światowej, a dokładniej podczas zimnej wojny. Trzecim Światem były kraje Arykańskie i Ameryka Południowa (teraz określa się już tak tylko Afrykę), Drugim określano Euroazję (konkretnie Rosję, kraje ''należące'' do niej i kraje azjatyckie), a Pierwszym zachodnią część Europy i USA. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam, ale tyle pamiętam z historii, a w sumie to można to i na internecie znaleźć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, wszystko okej, ale czy mogłabyś mi wskazać na mapie Pierwszy i Drugi świat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.