Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7239 miejsce

ZSRR przestał istnieć 20 lat temu. Co wywalczyliśmy na Białorusi?

Rozpad ZSRR spowodował, że po raz pierwszy od setek lat, Polska przestała graniczyć bezpośrednio z Rosją. Wydawało się, że stanowi to znaczącą wartość, którą będziemy cenić i rozwijać. Powinno to także przesądzić o strategii naszej polityki.

Obszar, który zajmował ZSRR - fragment mapy / Fot. Robert GrzeszczykDwadzieścia lat temu, 8 grudnia 1991 roku podpisano porozumienia "białowieskie". Uznaje się, że było to podstawą i zasadniczym impulsem wyzwolenia się wielu narodów zamkniętych - często nawet przez 70 lat w Związku Radziecki, a wcześniej w Rosji. Likwidacji uległ ZSRR. Rozpadło się imperium. Polska znalazła się w zupełnie nowej sytuacji geopolitycznej.
Nie miała na to bezpośredniego wpływu. Otrzymała prezent od historii.
Dziś widzimy, że to co zostało nam dane wraz z rozpadem imperium, w dużej mierze zostaje przez nową Rosję odzyskiwane. Polska nie kieruje się w swoich działaniach narodową racją stanu i strategią bezpieczeństwa państwa. Jaka jest dzisiejsza Rosja, czy budzi zaufanie?

Dysydent skazany

Polska prokuratura zgodnie z porozumieniami dwustronnymi zawartymi z Białorusią, przekazała Mińskowi materiały dokumentujące majątek jednego z dysydentów. Majątek, którym dysponował w naszym kraju. Nie wydawałoby się to niczym sensacyjnym, gdyby nie osoba, która ten majątek ukrywała w polskich bankach. Mamy bowiem do czynienia z Alesiem Bialackim - białoruskim bohaterem walki o wolność i sprawiedliwość, w rozumieniu niektórych mediów i stowarzyszeń. Z pewnością jest to przeciwnik prezydenta Łukaszenki. Informacje, które dostarczyła do Białorusi zgodnie z obowiązującym prawem polska prokuratura, pozwoliły na skazanie dysydenta na ponad cztery lata więzienia za zwykłe przestępstwa kryminalne. Wielkie to spowodowało zamieszanie. Ale przecież białoruski dysydent ukrywał swój majątek w obcym kraju i banku, w sposób całkowicie nonszalancki.

To tragedia dla Alesia Bialackiego, ale ... nie tylko. Mało kto mówi też o źródłach pochodzenia tego majątku, choć napomyka się, że oczywisty jest fakt, iż walczący o wolność, muszą przecież dysponować środkami na walkę polityczną.
Nikt nie wspomina o zwykłej nieprzezorności i braku elementarnych zasad ostrożności Pana Bialackiego, narażającego przy okazji na szwank nie tylko "darczyńców", ale również cały nasz kraj. Nikt nie wspomina o głupocie darczyńców. Właśnie ich poznaliśmy. Ich profesjonalizm również. Oczywiście w Polsce podjęto kroki w celu ukarania "winnych". Apelowało o to Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nie "odcięto" się od sprawy, jak to zwykle się czyni, lecz oskarżono Łukaszenkę i Białoruś. W jaskrawy sposób mieliśmy możność zapoznać się z dbałością administracji państwa o cel strategiczny i polską rację stanu.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Cieszę się, że zwrócono powszechnie uwagę na doniosłość dla polski rozpadu ZSRR oraz wykorzystanie tego faktu dla dobra Rzeczypospolitej przez 20 lat tzw. demokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 11.03.2012 22:30

Panie Robercie - to są efekty"Matolskiej"polityki miłości tego idiotycznego rządu !!

Matoły powinni zajmować się pracą przy burakach cukrowych, lub pasaniem kóz .To odpowiednia praca dla matołów . Rządzeniem powinni zajmować się profesjonaliści.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia z ze Szkoły Podst. IA
 • Kasia z ze Szkoły Podst. IA
 • 11.03.2012 22:03

Ty, Autor: Robert Grzeszczyk,Wymień z jakimi krajami Polska graniczy.Zacznij od północy i zgodnie z ruchem wskazówki wymieniaj .Czekam ,na geniusza odpowiedź .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
 • Mirek Kramarz
 • 11.03.2012 21:55

I to jest również grożne dla nas ,to prawda co Pan pisze Robercie - będziemy graniczyć z Chińczykami .

Uczmy się chińskiego - naprawdę warto!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
 • Mirek Kramarz
 • 11.03.2012 21:50

Rosja chyba zdaje sobie sprawę co robi .Chinczycy wchodząc na Białoruś i do Rosji na razie będą inwestować w te kraje ,tylko że Chńczycy mają bardziej dalekosiężny plan - wejdą i tam zostaną i nikt im nie podskoczy nawet Rosja. Już dziś na Syberii jest kilkadziesiąt milionów Chińczyków którzy mieszkają i pracują na terenie Rosji , nic na to Rosjanie nie mogą poradzić ,wyrzucić ich się nie da. I to jest problem ,który narasta .Niech Rosjanie im podskoczą! ,czy są w stanie ?? nie!. To samo będzie z Białorusią ,wejdą i zostaną ,Chinczycy też będą tam pracować i kto im podskoczy?? ,kto ich wyrzuci??Chińska armia to druga armia świata. Mam nadzieje że Rosjanie wiedzą co robią! Chińczycy mają dalekosiężny plan i to spokojnie robią ! Wchodzą ,inwestują i zostają na wieki wieków Amen po wsze czasy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
real
 • real
 • 11.03.2012 21:26

@Robert Grzeszczyk
Słyszałeś co o okręgu Kaliningradzkim.Człowieku za wysokie progi na twoje nogi.
Dziecko ze szkoły podstawowej to wie .Obwód kaliningradzki (ros. Калини&#1085 ;градск&#107 2;я област&#1100 ;, Kaliningradskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.
Człowieku może popisz sobie o Kubusiu , oczywiście soku dla takich jak tu dorosłych ale dzici.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robert. My nie musimy szukać szkodzenia Polsce, w polityce zagranicznej - chociaż ona jest dla nas nie mniej istotna od polityki gospodarczej w kraju. Jednak mnie się wydaje, ze umowy gospodarcze, z innymi państwami przynoszące nam znaczące szkody, są bardziej dotkliwsze. Zobacz kupno gazu z Rosji. ACTA, chęć dokładania się do ratowania państw, którym zagraża upadłość. A zgodzenie się na pozostawienie płytkiego toru wodnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 11.03.2012 18:59

Sikorski, Tusk i Saryusz-Wolski swą polityką ustępstw wobec Łukaszenki w latach 2007-2010 zniszczyli i tamtejszą polonię i nadzieje Białorusinów na demokrację.Teraz kiedy jest już za późno robią groźne miny i zgrywają bojowników.A Łukaszenka ugrał co chciał i teraz może robić na Białorusi co chce.To zresztą widać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie donosi Rzepa, że inwestycje rzędy 30 miliardów euro na obszarze specjalnej strefy 80 km kwadratowych mają zamiar poczynić Chińczycy. Docelowo ma tam znaleźć zatrudnienie ok 600 tysięcy ludzi. Na Białorusi się śmieją, że tym sposobem ziszcza się granica polsko-chińska.
Być może właśnie ta inwestycja wyzwoli większe pokłady demokracji w tym kraju o co walczą od lat Radosław Sikorski, Donald Tusk, Jacek Saryusz-Wolskie i wielu
A jak jest liczebność armii tej biednej Białorusi?
Przypuszczam, że niebawem UE zacznie inaczej postrzegać ten kraj. A co wtedy na to pan Jacek Saryusz-Wolskiego? Może zacznie nas wysyłać tam do roboty? Zawszeć to bliżej niż zieloność Irlandii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.