Facebook Google+ Twitter

Żubry grasują w Pszczynie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-12 07:51

Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać... żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej "Zwierzyniec".

Co prawda, po raz pierwszy turyści mogli zobaczyć Plawianta i Plistę na własne oczy pierwszego czerwca, ale dziś odbędzie się oficjalne otwarcie. W zagrodzie można już podziwiać dwa pierwsze żubry, które przyjechały z ośrodka w Jankowicach. Zwierzęta mają do dyspozycji dwie 3-hektarowe zagrody. Z pomostu widokowego zwiedzający mogą podglądać ich zwyczaje i zachowania. Są tu także daniele, jelenie oraz sarny. W salach wystawowych centrum edukacyjnego przygotowano wystawy, które przedstawia florę i faunę Polski oraz trofea myśliwskie. Zwiedzający mogą także zobaczyć trójwymiarowy, film,którego tematem jest historia hodowli żubrów na ziemi pszczyńskiej.

Żubry w lasach pszczyńskich żyją od blisko 150 lat. Na Śląsk trafiły z Puszczy Białowieskiej w roku 1865, wtedy to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg zapragnął je mieć w swoich dobrach. Miały uświetniać wielkie łowy i polowania, które odbywały się w lasach księcia, a w których uczestniczyły koronowane głowy z całej Europy. Za jednego byka i trzy krowy książę podarował carowi Rosji Aleksandrowi II stado jeleni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.