Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31148 miejsce

Żubry przyjechały do Opola

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-06-22 10:23

Kiedy ostatni raz widzieliście żubra? Przez kilka dni mieszkańcy Opola mieli okazję oglądać... sztuczne żubry.

Taki "osobnik" mi się kiedyś przyśnił-tekst W.Mazur / Fot. Agnieszka WnukDziesięć makiet żubra ustawiono na największym osiedlu Opola - im. Armii Krajowej, dawniej ZWM, a dziesięć kolejnych na placu Teatralnym, tuż przy teatrze im. Kochanowskiego. Jednego żubra ustawiono przy Politechnice Opolskiej.

Eksponaty przywieziono do Opola samochodem ciężarowym. Eksponowane w kilku miejscach miasta żubry są własnością Kompanii Piwowarskiej S.A. Celem akcji była nie tylko promocja znanej marki piwa, lecz także w jakimś stopniu, popularyzacja wiedzy o zwierzęciu. Według Wikipedii, obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje 650 żubrów, na świecie tych zwierząt jest 3400. Opolanie zatem mogli przez kilka dni podziwiać tego imperatora wielkich puszcz.

Opis makiety

Relacja dotyczy tylko eksponatów na opolskim osiedlu. Producentem makiet jest firma P. W. Rosłon z siedzibą w Nowej Soli (woj. lubuskie).

Dane o makiecie-tekst W.Mazur / Fot. Agnieszka WnukKażda z dziesięciu makiet wyposażona była w aluminiową blaszkę z następującymi informacjami: indeks towaru, data produkcji, nazwa producenta, numer zamówienia, własność. Żeby się dowiedzieć z jakiego materiału zrobione były makiety, jaki jest ciężar jednego osobnika i jakie były sposoby wykonania makiet - zadzwoniłem po niezbędne informacje.

- Żubry wykonane są z laminatu szklanego PWS*, gdzie lepiszczem jest żywica poliestrowa, tiksotropowa, a nośnikiem maty szklane nakładane techniką „sandwichâ”. Użyto dodatkowo masy mineralno-żywicznej w celu obniżenia środka ciężkości oraz nadania wagi około 80 kg/obiekt - mówi Patryk Patora, kierownik działu marketingu i sprzedaży firmy PW Rosłon**

Żubr chętny do pogłaskania. Widać efekty świetlne-tekst W.Mazur / Fot. Witold W. MazurPonadto eksponaty zostały wykonane, jak wszystkie produkty firmy, w prezentacji 3D, która zawiera fotorealistyczne elementy przeniesione ze świata rzeczywistego. Przy tego rodzaju prezentacji zachowane są takie efekty jak: cienie, powierzchnie wypukłe, wklęsłe i chropowate, odbicia świetlne. Czas produkcji 2-4 tygodni. Czas ekspozycji - kilka dni.

* PWS (to skrót pełnej nazwy - laminat poliestrowy z włóknem szklanym). Według Laboratorium Tworzyw Sztucznych PWS jest jednym z około 50 skrótów nazw tworzyw sztucznych.
** Nie wszystkie informacje (pomysły, gotowe projekty, ceny makiet, technologie wyrobów) mogą być ujawnione w artykule, ze względu na chronione prawa handlowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 20.01.2010 11:00

Oby nam tylko nie pozostały same makiety żubrów.... - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Poznaniu żubry były także przy Fredry, na placu Cyryla Ratajskiego i w wielu innych miejscach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.06.2009 22:48

Tak, dotarłem. Przez Twój tekst mnie oświeciło. Nie wiedziałem, że bocianki też zdradzają. Teraz już wiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.06.2009 20:13

Gdzie mam szukać tych bocianów. Na Twoim blogu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.06.2009 12:18

Ale sie uśmiałem - klepnąć żubry po zadku. I wtedy by one robiły "Ichaaa, ihaaa" (jak to sie pisze, jak konie tak robią). W drugiej wersji w felietonie (to idzie gzdie indziej)jest zapis, że wandale nie wsadzili żubrom sztachet do zadku. No

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za odpowiedź.
W parku Sołackim były też inne rzeźby.
A czy te żubry jeszcze tam stoją? Zresztą mam nie daleko do parku Sołackiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam - link Nie tylko wirtualnie. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiem za Anię - w Parku Sołackim. Też je przyuważyłem wczoraj, jak wracałem z treningu. Dzieciaki na spacerach miały niezłą frajdę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że przeoczyłem tą wystawę... Pani Aniu a gdzie w Poznaniu były wystawione te żubry?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.06.2009 20:26

W Poznaniu też stały w tym tygodniu :) bardzo sympatycznie były odbierane przez otoczenie. Niektórzy reagowali śmiechem, bo nabierali się że są prawdziwe :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.