Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

324 miejsce

Zuchwałe oszustwa z użyciem PayPala na Allegro

Historia internetowych oszustw jest już długa. Jednak cyberprzestępcy wciąż bezkarnie wykorzystują naiwność internautów, używając coraz sprytniejszych metod.

 / Fot. Georgy90/CC 3.0- Już miałem pieniądze w ręku, które zamierzałem przesłać na podany adres, za pomocą Western Union. W ostatniej chwili coś mnie tchnęło. Zadzwoniłem na polską infolinię PayPala i wszystko stało się jasne... O mały włos nie straciłbym 4 tys. złotych - opowiada Rafał, który wystawił na Allegro limuzynę.

Wszystko wygląda świetnie. Ktoś z Anglii wysyła sprzedającemu email ze standardowymi pytaniami na temat stanu technicznego auta i aktualnej ceny. Po czym zaznacza, że jest bardzo zainteresowany ofertą i liczy na szybką odpowiedź.

Rafał odpisuje niezwłocznie. Równie błyskawicznie otrzymuje wiadomość od interesanta. Ten proponuje dokonanie transakcji przez Paypal (system płatności przez internet), który jest dla niego ''bezpieczną, godną zaufania drogą płatności''. Oferuje nawet 2 tys. więcej, by mieć gwarancję, że nikt go nie uprzedzi w zakupie i pyta sprzedawcę o adres mailowy do jego konta PayPal, ponieważ chcę przelać pieniądze tak szybko, jak to możliwe.

Sprzedawca niewiele słyszał na temat PayPal, a poza tym handluje przez Allegro tylko na rynku polskim, więc podchodzi sceptycznie do takiej formy płatności. Odpisuje, że chce zobaczyć gotówkę, a jeśli kupiec nie może przyjechać po auto, to akceptuje tylko zwykły przelew bezpośrednio na konto bankowe.

Zainteresowany nie daje za wygraną. Wyjaśnia, że jest marynarzem i niemal całe życie spędza
na morzu, więc nie ma czasu na odwiedzanie banków, a poza tym nie chcę paść ofiarą
oszustwa. Dlatego bierze pod uwagę tylko Paypal. Dodatkowo zobowiązuje się przelać kwotę 4 tys. złotych po to, żeby Rafał mógł zapłacić za kuriera, którego on podstawi do Polski. Tyle, że te 4 tys. Rafał najpierw musi wyciągnąć z własnej kieszeni.

Klient prosi o dokonanie przelewu za pomocą Western Union na podany adres i przesłanie skanu potwierdzenia dokonania transakcji do PayPala. Następnie cała kwota za auto zostanie
''odmrożona'' i trafi na konto Rafała. Taka ma być gwarancja bezpieczeństwa dla obu stron.

- Zacząłem się zastanawiać. Wszystko wyglądało dosyć logicznie. Przecież PayPal monitoruje
transakcje. Nic złego nie może się stać. Poza tym interesant pisał dojrzale, zwięźle i przekonująco. W końcu założyłem konto - opowiada Rafał.


Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

też się spotkałam z taką sytuacją. Wystawiłam mebel na Tablica.pl, dostałam maila od niejakiego Seon'a, że jest zainteresowany zakupem i da za przedmiot 500 zł więcej, też się dopiero co przeprowadzał do Anglii (akurat nic nie pisał o tym, że jest marynarzem), chciał dokonać transakcji poprzez PayPal i przy udziale Western Union... Od początku coś mi nie pasowało, ktoś chce wydać kilka tysięcy za mebel w ogóle go nie widząc i będąc z zagranicy.....dodatkowo miał wysłać 2000 zł więcej za sam transport, którym to ja miałam się jeszcze zająć....Na szczęście jest Internet, w którym ludzie zgłaszają takie oszustwa, więc tym razem trafił na niewłaściwą osobę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witajcie
Oszuści w ten sposób dzałaja
sposób dokładnie tak samo opisany jak w moim przypadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bob
  • bob
  • 04.06.2012 14:02

marynarz z madrytu chciał dziś kupić moje auto, uwazajcie na oszustów

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej
  • Maciej
  • 03.06.2012 21:59

Ja dzisiaj dostałem kolejną ofertę na transakcję przez PAUPAL na samochód. Oszuści wciąż żerują .

Komentarz został ukrytyrozwiń
ankanirva
  • ankanirva
  • 04.05.2012 16:36

Miałam, ten sam przypadek historia dokładnie tak samo wyglądała tylko ,że chodziło o sprzed rolniczy na szczęście nie udało sie "anglikowi" sprawa została złożona na policje ale i tak to pewnie nic nie da... Sprzedający uważajcie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
maros
  • maros
  • 12.03.2012 23:37

Z ciekawości korespondowałem z trzema oszustami z Anglii próbującymi wyłudzić kasę niby sprzedając auto po oczywiście bardzo przystępnej cenie. Jeden chciał przelew na fikcyjne konto firmy żeglugowej inny na western union. Ale zajmują się tym kolesie zawodowo bo tworzą własne strony www imitujące strony firmowe, wszystko wygląda profesjonalnie, ale jak ktoś trafi na super okazję i za wszelką cenę chce się przekonać to wystarczy zaproponować transakcje bezpośrednio - typu że przyjedziesz i kupisz auto za gotówkę. Jeśli gość zacznie wymyślać że pracuje za granicą lub już wysłał auto na statek to na 100% mamy do czynienia z oszustwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemek
  • Przemek
  • 06.02.2012 22:06

eh widzę, że to chyba standard. Dziś odezwał się do mnie żołnierz marines, który stacjonuje w Afganistanie, a autko chce kupić dla swojej partnerki w USA. Schemat identyczny, choć nie zgodziłem się na PayPala, powiedziałem przelew na konto albo nic. Zgodził się. Reakcje i odpowiedzi na maile były praktycznie momentalne. Po kilku minutach odpisał mi, że ma problem bo Afganistanie nie ma western union i żebym ja puścił przelew 1000 USD za transport, a on mi przeleje pełną kwotę. Propozycja praktycznie nie do odrzucenia, jakoś się jednak powstrzymałem :) i napisałem niech mu jego rodzina zapłaci, a on mi przyśle pieniądze to będziemy mieli o czym rozmawiać. Póki co się nie odezwał, po tym artykule widać dlaczego. Dzięki wielkie za opublikowanie go.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Ł.
  • Maciej Ł.
  • 19.01.2012 16:58

Miałem identyczną przygodę dziś z quadem, gdzie kierownica jest po środku. Nie był to ani żołnierz, ani marynarz, do mnie odezwało się 3 Anglików a najszybszy i najbardziej konkretny był Mohamed który nie dość że chciał zapłacić więcej niż wpisałem na allegro to jeszcze nie wymagał ode mnie abym zakładał konto na pay pal. Kontakty międzynarodowe nie są w czymś dziwnym w dobie internetu ale moje podejrzenia wzbudziło po pierwsze nagłe zainteresowanie kupnem aż 3 cudzoziemców i co najważniejsze wiadomość z pay pal o konieczności wpłaty 5000pln na western union aby móc wypłacić swoją zapłatę na pojazd. Chyba u każdego wzbudziłoby to podejrzenia...zbyt pięknie i gładko by to poszło :)
Znalazłem artykuł w internecie, schemat działania identyczny.
Odpisałem Mohamedowi i pozostałym żeby szukali idiotów u siebie w Anglii.
Bardzo dobry artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
anka3444
  • anka3444
  • 04.01.2012 17:08

Najpierw sprzedający ma uiścić wpłatę niby dla bezpieczeństwa kupującego??? To miało wydawać się logiczne...?! Już wtedy wiadomo, że coś jest nie tak, nawet przez PayPal!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malwina
  • Malwina
  • 19.08.2011 11:52

Miałam identycznego maila od marynarza, który teraz jest na Bermudach!!! Napisałam do faceta, że musi najpierw sam zobaczyc auto, po drugie przyjmuje tylko gotówkę - no i po co mu w UK auto z kierownicą po drugiej stronie? Na te pytania nie odpowiedział, ale był bardzo zainteresowany autem:):) Nie odpisywałam już w ogóle, bo od razu mi się to nie podobało. Jak można kupić auto przed sprawdzeniem stanu technicznego?
jak można robić przelew bez spisania umowy kupna-sprzedaży???