Facebook Google+ Twitter

Żucie gumy na lekcji? Na Śląsku źle widziane

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2010-12-20 09:58

Adrian wciąga na lekcji niezidentyfikowane przedmioty przez nos, rozgniótł pastylkę gumy do żucia - to uwaga z dzienniczka szkolnego polskiego ucznia.

Tymczasem od kilku dni niemieckie szkoły zachęcają uczniów do żucia gumy na lekcjach, a nawet podczas klasówki. To efekt badań, jakie zleciło bawarskie ministerstwo edukacji. Żucie gumy ma poprawiać koncentrację uczniów i korzystnie wpływać na wyniki w nauce.

Na naszych forach internetowych zawrzało. Uczniowie z województwa śląskiego, zaczęli dyskutować o szkolnych zakazach i swobodach. Nauczyciele i dyrektorzy szkół uważają, że takie badania należy traktować raczej z przymrużeniem oka.

- Producent gumy do żucia z pewnością się na obrazi na wyniki tych badań - komentuje niemiecką inicjatywę Magdalena Kreczko, dyrektorka Zespołu Szkół w Wojkowicach.

Przemysław Fabjański, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie tłumaczy, że widok ucznia żującego gumę mu nie przeszkadza, ale... - Trudno mu przyjdzie udzielać odpowiedzi przy tablicy żując gumę - śmieje się Fabjański.

- Dziś można zbadać wszystko co się chce, dlatego niespecjalnie mnie przekonują doniesienia niemieckiego ministerstwa edukacji - mówi Krzysztof Juranek, dyrektor SP nr 1 w Tychach.

Dyrektorzy szkół wyjaśniają, że szkolne statuty nie regulują kwestii żucia gumy i nie znają przypadku, żeby ktoś dostał za to naganę. Tłumaczą jednak, że bez pewnych regulacji nie można prowadzić szkoły.

- Staramy się być wyrozumiali. W naszej szkole zrezygnowaliśmy nawet z mundurków szkolnych. To była wspólna decyzja nauczycieli, rodziców i uczniów - dodaje Juranek. - Na szczęście w przypadku młodszych dzieci, nie ma większych problemów wychowawczych.

Katarzyna Piotrowiak

Czytaj więcej: Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Grażyno, moja odpowiedź jest chyba zbyt długa jak na komentarz, więc zapraszam tutaj: http://ion24.blogspot.com/2010/12/do-odpowiedzi-gume-wypluj.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żucie gumy na lekcji? U mnie było to zdecydowanie zakazane i nie ma w tym dla mnie nic dziwnego. Nie przeszkadza mi żucie w sytuacjach prywatnych. Ba, może nawet miło by było, gdyby wracający późnym popołudniem z pracy ludzie żuli gumy w autobusach i tramwajach, zamiast roztaczać taką a nie inną woń. ;) Ale w szkole?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach, ta asekuracja: "Rzadko jednak reaguję, staramy się być wyrozumiali..." - mówią nauczyciele. Kolejna paranoja. W ten sposób brniemy w ślepy zaułek.

Nie tylko rodzice pogubili się w tym, co wypada, co nie wypada, czy mają obowiązywać jakieś zasady, czy może wszystko puścić na żywioł? I... róbta, co chceta.

A może warto byłoby zadać sobie pytanie: A nauczyciel/wykładowca? Albo ksiądz na lekcji religii?
Podobałoby mi się, gdyby żuł gumę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 20.12.2010 18:11

Jesten PRZECIWKO żuciu gumy. Nie tylko w szkołach, ale i w pracy czy podczas rozmowy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Żucie gumy ma poprawiać koncentrację uczniów i korzystnie wpływać na wyniki w nauce.

Po wpisie Piotra, nie jestem pewna, czy samo żucie wpływa na koncentrację, czy też wydzielanie się kwasów żołądkowych? Przysłowie mówi "Voller Bauch studiert nicht gern" - Pełny brzuch nie uczy się chętnie. Gdy jesteśmy głodni powstaje hormon - grelina, który ma zwiększać sprawność umysłu.

Mimo tego jestem przeciwna żuciu gumy na lekcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A za moich czasów szkoły podstawowej kategorycznie zabraniano żucia gumy i to nie ze względów estetycznych (balony, strzelanie), ale z uwagi na nadmierne wydzielanie się kwasów żołądkowych nie mających co trawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszędzie jest źle widziane, nie tylko na Śląsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.