Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

656 miejsce

Zug - najbogatsze miasto Szwajcarii

Zug, 26-tysięczne malownicze, średniowieczne miasto, leżące między Lucerną i Zurychem, jest stolicą kantonu o tej samej nazwie. Wiele cudzoziemskich firm rejestruje się w tym najbogatszym kantonie, gdyż jest tu raj dla podatników.

Nad Jeziorem Zug / Fot. Krystyna NitaMiasto wzniesione nad jeziorem Zug, znajduje się na drodze świętego Gotharda, która niegdyś wiodła przez jezioro. Zug był wtedy miejscem przeładunku towarów. W XIV wieku Zug był już ważnym ośrodkiem handlowym.

Historia miasta jest bardzo burzliwa. W 1315 nad jeziorem Ägeri rozegrała się wielka bitwa z Habsburgami, wygrana przez Szwajcarów.

W wieku XIV Szwajcarzy kilkakrotnie stawali do walki przeciwko Habsburgom, którzy próbowali rozszerzyć władzę na obszar położony pomiędzy górnym Renem a Alpami. Głównym celem Austriaków stała się przełęcz św. Gotarda. Przeciwko tym dążeniom wystąpili mieszkańcy kantonów Uri, Schwyz oraz Unterwalden, broniąc swoich praw do niezawisłości.
Nad Jeziorem Zug / Fot. Krystyna Nita
Czas prosperity zakończył się wraz z wojnami religijnymi w 1531 roku. Miała wtedy miejsce II wojna kappelska. Starcie na wzgórzu Gubel, na terenie gminy Menzingen między protestanckimi a katolickimi, ostatecznie przyczyniło się do porażki reformatorów.

Od 1803 roku Zug jest niezależnym kantonem, jednym z najmniejszych w Szwajcarii i najbogatszym w kraju: średni dochód jest tu najwyższy w Szwajcarii, w 2005 roku wyniósł on 93753 franków szwajcarskich na rok. Wskaźnik bezrobocia w 2007 wyniósł 1,9 %. Podatek od dochodów niższych od 100000 CHF wynosi 4 %, a wyższy od tej sumy 7 %.
Placyki / Fot. Krystyna Nita
Zug jest szwajcarskim centrum handlu surowcami wtórnymi. Miają tu swoje siedziby różne spółki handlowe takie jak: Glencore, jedna z największych na świecie firm dostarczających surowce mineralne, szósta pod względem przychodów w Europie (przychód w 2010 wyniósł 145 mld USD. Jego działalność mieści się w trzech branżach: energetycznej, metalurgicznej, agronomicznej, a zasięgiem obejmuje 30 krajów, gdzie zatrudnia 55 tys. Pracowników). Innymi potentatami są Crown Resources, czy Xstrata – kopalniany gigant. Swoją siedzibę na Europę Środkową mają grupy Amgen (przemysł biotechnologiczny zatrudniał około 17 000 osób zarabiając 15,6 miliardów USD , Agie-Charmilles - produkujący maszyny), Converium - towarzystwo ubezpieczeniowe, Crypto AG, - informatyka, Precious Woods, towarzystwo eksploatujące lasy tropikalne, Bossard, SaintGraal, Transocean i wiele innych.
Wykusze / Fot. Krystyna NitaUliczka prowadząca do klasztoru kapucynów / Fot. Krystyna NitaUliczka prowadząca do klasztoru kapucynów / Fot. Krystyna NitaWykusz / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

nie dla psa kiełbasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście piękna okolica, wspaniałe zabytki, no i świetny materiał !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pouczający artykuł.Byłem kilka razy w Szwajcarii ale Zugu nie znam... I szkoda. Pięknie opowiedziane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się, że moja praca została doceniona:)
Jestem osobą z zewnątrz. Łatwiej zauważam różne atrakcje turystyczne.
Zug jest bardzo ładnym miasteczkiem. Chciałabym lepiej poznać Szwajcarię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, niskie podatki powodują , że mieszkania są horrendalnie drogie. Dochody mieszkańców wysokie to prawda, bo tam mają siedziby "różne" firmy a mieszkają najlepiej zarabiający.
Sprawa zróżnicowanych podatków kantonalnych i gminnych jest "solą" w oku EU. Szczególnie Francji i Niemiec. świetnie oprowadziła nas autorka po Zug. Przyznać się muszę, że chyba zna lepiej Szwajcarię niż nie jeden jej wieloletni mieszkaniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca wycieczka ! Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szwajcaria jest piękna.
Ma mnóstwo ścieżek rowerowych. Myślę, że można by zorganizować atrakcyjną wyprawę rowerową. Żałuję, że nie zrobiłam tego kilka lat temu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za kolejną szwajcarską wycieczkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.