Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6521 miejsce

Żuk gnojarz potrafi nawigować na podstawie gwiazd. Naukowcy zbadali ten mechanizm

Żuk gnojarz kojarzy się przede wszystkim z toczonymi przez niego kulkami odchodów. Ten gatunek chrząszcza ma jeszcze jedną unikalną umiejętność. Korzysta z prymitywnej formy astronawigacji. Naukowcy zbadali jej mechanizm.

https://flic.kr/p/ieq9Dz / Fot. Michael Mayer/CC BY 2.0Żuk gnojarz potrafi wrócić do domu po całodniowym toczeniu kulek z odchodów. Naukowcy od lat wiedzieli, że chrząszcz wyspecjalizował się w czymś w rodzaju astronawigacji, ale nie potrafili zrozumieć zasady działania tego mechanizmu.

Okazuje się, że zdolności żuka są jeszcze bardziej imponujące niż się wcześniej wydawało. Naukowcom z Uniwersytetu Lund w Szwecji udało się rozwikłać zagadkę - podaje Science Alert.

Podczas przeprowadzanych eksperymentów naukowcy umieścili żuki w miejscu, w którym mogli symulować nocne niebo. Podczas obserwacji okazało się, że owady wykonują na szycie utoczonych kulek gnoju swoisty taniec. Miał on na celu zarejestrowanie obrazu nieba. Położenia Słońca, Księżyca i gwiazd, ale również elementów, których nie potrafi zidentyfikować człowiek.

Na podstawie tego obrazu chrząszcz był w stanie odnaleźć drogę do domu. Identyfikował swoją pozycję w oparciu o informacje o położeniu ciał niebieskich.

W czasie eksperymentów "pokazywano" żukom gnojarzom niebo w różnych konfiguracjach. Badania dowiodły, że owady rejestrują takie szczegóły, jak widmo gradientu nieba czy polaryzacja światła.

Według naukowców mechanizm można wykorzystać w przyszłości przy konstrukcji autonomicznych samochodów, ale również w robotyce.

Wspomniany "taniec" na kulce gnoju wygląda następująco:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.