Facebook Google+ Twitter

Żuławski nakręcił pierwszy od lat film i został nagrodzony. Zobacz zwiastuny "Kosmosu" (wideo)

W sieci pojawiły się fragmenty nagrodzonego za reżyserię na festiwalu w Locarno filmu Andrzeja Żuławskiego. To pierwszy od piętnastu lat film kontrowersyjnego artysty.

 / Fot. zrzut ekranu"Kosmos" to adaptacja jednej z najbardziej znanych książek Witolda Gombrowicza. Akcja oryginału rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym. Narrator powieści, Witold i jego znajomy Fuks trafiają do pensjonatu prowadzonego przez ekscentryczną panią Wojtysową w Zakopanem. Mężczyzna zaczyna interesować się Katasią, gosposią Wojtysów, której usta zostały zniekształcone wskutek wypadku. Fascynuje go też Lena, zamężna córka właścicieli pensjonatu. W historii pojawia się także wątek prywatnego śledztwa, a wszystko to w typowej dla Gombrowicza, niecodziennej atmosferze.
Żuławski przeniósł historię w czasy współczesne. Film zrealizowany został we Francji i z tamtejszymi gwiazdami. W roli Wojtysowej zobaczymy Sabine Azemę, gwiazdę filmów Alaina Resnaisa, dwukrotną laureatkę statuetki Cezara.Dla Andrzeja Żuławskiego to powrót na reżyserski stołek po piętnastu latach przerwy. Do jego najbardziej cenionych obrazów należą: "Trzecia część nocy" (1971), "Diabeł" (1972), "Najważniejsze to kochać (1975) z nagrodzoną Cezarem kreacją Romy Schneider i skandalizujące "Opętanie" (1981), które przyniosło grającej główną rolę kobiecą Isabelle Adjani Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Kariera artysty załamała się po złym przyjęciu kontrowersyjnej "Szamanki" (1996) z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry.Uchodzący za trudny w adaptacji "Kosmos" zrealizował dekadę temu na deskach Teatru Narodowego w Warszawie Jerzy Jarocki. W wielokrotnie nagradzanym przedstawieniu zagrali Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Marcin Hycnar i Małgorzata Kożuchowska.

Czytaj także: Na co pójść do kina w najbliższy weekend? Sprawdź, jakie premiery czekają nas w tym tygodniu


"Kosmos" - fragment czwarty

Źródło: wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Żuławski "histeryczny"? Powiedziałabym, że raczej oryginalny. We Francji jego twórczość oceniana jest pozytywnie, na pewno nie wzbudza takich kontrowersji jak w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Histertczne" kino Andzreja Żuławskiego ma swoich "fanów". Szczyt jego slawy w Polsce przyniosła "Trzecia część nocy" z cxasów okupacji hitlerowskiej a posmak skandalu miała "Szamanka". Film "Diabeł" bylw Polsce "zakazany" Ponad 20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo ciekawych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.