Facebook Google+ Twitter

Żuławski nakręcił pierwszy od lat film i został nagrodzony. Zobacz zwiastuny "Kosmosu" (wideo)

W sieci pojawiły się fragmenty nagrodzonego za reżyserię na festiwalu w Locarno filmu Andrzeja Żuławskiego. To pierwszy od piętnastu lat film kontrowersyjnego artysty.

 / Fot. zrzut ekranu"Kosmos" to adaptacja jednej z najbardziej znanych książek Witolda Gombrowicza. Akcja oryginału rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym. Narrator powieści, Witold i jego znajomy Fuks trafiają do pensjonatu prowadzonego przez ekscentryczną panią Wojtysową w Zakopanem. Mężczyzna zaczyna interesować się Katasią, gosposią Wojtysów, której usta zostały zniekształcone wskutek wypadku. Fascynuje go też Lena, zamężna córka właścicieli pensjonatu. W historii pojawia się także wątek prywatnego śledztwa, a wszystko to w typowej dla Gombrowicza, niecodziennej atmosferze.
Żuławski przeniósł historię w czasy współczesne. Film zrealizowany został we Francji i z tamtejszymi gwiazdami. W roli Wojtysowej zobaczymy Sabine Azemę, gwiazdę filmów Alaina Resnaisa, dwukrotną laureatkę statuetki Cezara.Dla Andrzeja Żuławskiego to powrót na reżyserski stołek po piętnastu latach przerwy. Do jego najbardziej cenionych obrazów należą: "Trzecia część nocy" (1971), "Diabeł" (1972), "Najważniejsze to kochać (1975) z nagrodzoną Cezarem kreacją Romy Schneider i skandalizujące "Opętanie" (1981), które przyniosło grającej główną rolę kobiecą Isabelle Adjani Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Kariera artysty załamała się po złym przyjęciu kontrowersyjnej "Szamanki" (1996) z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry.Uchodzący za trudny w adaptacji "Kosmos" zrealizował dekadę temu na deskach Teatru Narodowego w Warszawie Jerzy Jarocki. W wielokrotnie nagradzanym przedstawieniu zagrali Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Marcin Hycnar i Małgorzata Kożuchowska.

Czytaj także: Na co pójść do kina w najbliższy weekend? Sprawdź, jakie premiery czekają nas w tym tygodniu


"Kosmos" - fragment czwarty

Źródło: wyborcza.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Żuławski "histeryczny"? Powiedziałabym, że raczej oryginalny. We Francji jego twórczość oceniana jest pozytywnie, na pewno nie wzbudza takich kontrowersji jak w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Histertczne" kino Andzreja Żuławskiego ma swoich "fanów". Szczyt jego slawy w Polsce przyniosła "Trzecia część nocy" z cxasów okupacji hitlerowskiej a posmak skandalu miała "Szamanka". Film "Diabeł" bylw Polsce "zakazany" Ponad 20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo ciekawych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.