Facebook Google+ Twitter

Zupełnie inny Afganistan. Zdjęcia Bartka Tofla w Ostrowcu Świętokrzyskim

Od piątku 17 czerwca 2011 roku w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim można oglądać wystawę „Inny Afganistan” Bartka Tofla. To już 150. ekspozycja w tej renomowanej placówce wystawienniczej.

Bartek Tofel podczas wernisażu. / Fot. Krzysztof KrzakAutor wszystkich pięćdziesięciu wielkoformatowych zdjęć prezentowanych na wystawie urodził się 28 lat temu właśnie w tym hutniczym mieście nad rzeką Kamienną w województwie świętokrzyskim. Jak z humorem wspomina w tekście towarzyszącym zaproszeniu na wernisaż, fotografować zaczął w szkole średniej, tworząc „najmroczniejsze w dotychczasowej karierze zdjęcia przedstawiające zapomniane wąwozy Gór Świętokrzyskich oraz deliryczne cmentarze miejskie”.

Studiował etnologię na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie rozpoczął też podróżowanie - w góry Ukrainy. Karpaty Wschodnie, jak pisze Bartek Tofel we wspomnianym tekście, „stały się jego ziemią obiecaną, a pofałdowany teren ulubionym pretekstem do podróży”. Potem wyprawiał się dalej, do Iranu, Gruzji, Azerbejdżanu.

Afganistan pojawił się w życiu Tofla dwa lata temu. W trakcie samotnej wędrówki pieszej i konnej dotarł do Korytarza Wachańskiego, położonego 3 do 4,5 tysiąca metrów nad poziomem morza, wąskiego skrawka Afganistanu, oddzielającego Tadżykistan od Pakistanu. To wydaje się koniec świata, tak odległy, że nie dotarli tu przez ostatnie 40 ani sowieci (mile wspominani przez mieszkańców), prowadzący wojnę z Afganistanem, ani talibowie. Kobiety nie chodzą tu w burkach i czadorach, a nawet mają prawo zabierania głosu w ważnych dla rodziny i całej społeczności sprawach. Dzięki temu to naprawdę „inny Afganistan”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*. Interesująca wystawa. Szkoda, że tak daleko, bo bym się wybrała.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Majewska
  • Karolina Majewska
  • 18.06.2011 10:24

To rzeczywiście bardzo fascynująca wystawa. Bardzo ciekawe są podpisy pod zdjęciami. Warto by było tam pojechać. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.