Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5725 miejsce

Zurych, największe miasto i główny ośrodek gospodarczy Szwajcarii

Zurych liczy 354 tys. mieszkańców, a cała aglomeracja ponad milion. Berno jest stolicą administracyjną Konfederacji Szwajcarskiej, za to Zurych światowym centrum ekonomicznym, finansowym, naukowym i artystycznym.

Tutaj Rzymianie założyli posterunek celny zwany Turicum, wokół którego powstała osada. Miejsce to, dziś noszące nazwę Lindenhof, stanowi geograficzny środek miasta. Jest tu wspaniałe miejsce widokowe, z którego możemy podziwiać panoramę Zurychu. / Fot. Krystyna Nita- Spędzę trzy dni w Zurychu. Jak powinnam zaplanować zwiedzanie? – pytam w informacji turystycznej na dworcu kolejowym. - Czy była już pani w Zurychu? Młoda ładna urzędniczka podaje mi plan miasta i spory plik folderów. – Tak, 19 lat temu spędziłam tu miesiąc. – Będzie pani mogła zobaczyć, czy miasto bardzo się zmieniło. - Sama jestem tego ciekawa – odpowiadam. Dziewczyna zaznacza markerem na planie miejsca, których nie powinnam przegapić.

Pagoda / Fot. Krystyna Nita
Zurych przywitał mnie deszczem. Zastanawiam się, gdzie mogłabym usiąść i przestudiować materiały. Nie mam ochoty zaczynać wizyty od muzeum. Wsiadam do tramwaju i jadę nad jezioro. Jeszcze kilkadziesiąt metrów w deszczu i dochodzę do chińskiej pagody. Gdy byłam tu poprzednim razem, właśnie otwarto ogród chiński, dar partnerskiego miasta Kunming. Był on wtedy bardzo reklamowany i wzbudzał powszechny zachwyt. Trudno się było przecisnąć, żeby go obejrzeć. Teraz jestem tu sama. Pagoda wydaje mi się trochę kiczowata, ale jest tu wygodnie. Zaczynam od historii Zurychu.

Pagoda / Fot. Krystyna Nita
Osadnictwo na terenie zajętym przez dzisiejsze miasto datowane jest prawie na 5 tys. lat wstecz. Około 2500 lat temu osiedliły się tu plemiona celtyckie. W I wieku p.n.e. tereny te zostały zajęte przez Rzymian. Na wzgórzu w obecnym centrum miasta, założyli posterunek celny zwany Turicum, wybudowali zamek, wokół którego powstała osada. Miejsce to, dziś noszące nazwę Lindenhof, stanowi geograficzny środek miasta. Jest tu wspaniałe miejsce widokowe, z którego możemy podziwiać panoramę Zurychu.

Wasserkirche Pomnik Huldrycha Zwingli / Fot. Krystyna Nita
Po Rzymianach nastali Alemanowie, później Ostrogoci, Frankowie i wreszcie Niemcy. W połowie IX wieku powstał w Zurychu pierwszy klasztor i od tego czasu zaczyna się szybki rozwój osady. Na początku XIII wieku ogłoszono Zurych wolnym miastem, a w 1351 roku przystąpił on do Konfederacji Szwajcarskiej. Do rozwoju miasta przyczynili się jedwabnicy z Locarno, którzy uciekając przed prześladowaniami, schronili się w mieście i założyli pierwsze zakłady rzemieślnicze. Arystokracja i kupcy zuryscy podzielili władzę z przedstawicielami gildii rzemieślniczych.

Silne gospodarczo i politycznie miasto w XVI wieku zaczęło rozwijać się intelektualnie. Przyczynił się do tego wybitny kaznodzieja Huldrych Zwingli, głoszący nauki reformacji.

Heirich Bullinger (katedra w Zurichu) / Fot. Krystyna Nita
Zurych jest kolebką protestantyzmu. W 1850 roku, ponad 90 % mieszkańców było protestantami. W ciągu 150 lat proporcje się zmieniły głównie z powodu dużej ilości imigrantów. W 2000 roku wyglądają one następująco: wiara rzymsko-katolicka 33,3 %, protestanci stanowią 32,1 % populacji, ateiści 22 %, muzułmanie 5,7 %, prawosławni 3,4 %, a Żydzi 1,35 %.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Nie byłam jeszcze w tych stronach, Pani artykuł zachęcił mnie do odwiedzenia Zurychu i okolic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genewa jest pięknym ciekawym miastem. Byłam tam 20 lat temu. Żeby napisać artykuł, musiałabym wybrać się tam ponownie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno dziekuję za kolejną opowieść o ciekawym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak samo w Szwajcarii. Nie musi być drogo aż tak kosmicznie. Ale rzeczywiście, szwajcarskie ceny są wyższe od europejskich. Szczególnie gdzie jest włożona szwajcarska praca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ceny są wyższe niż we Francji. Francja jest bardziej zróżnicowana pod tym względem. Miejscowości turystyczne są drogie. Jeśli się jednak zna odrobinę Francję, można zrobić całkiem interesujące zakupy za rozsądną cenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ceny zaś rzeczywiście autentycznie przerażające... Czy porównywalnie wysokie jak we Francji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach.. sprawność kolei jest nad wyraz godna podziwu, a sam tabor kolejowy z klimatyzacją wręcz tak cudowny, jakby nie z tego świata...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Dworzec jest ogromny. Ja odjeżdżałam z peronu 53. To robi wrażenia. Tym bardziej doceniam sprawną komunikację i doskonałą informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez wątpienia ma Pani Słuszność. Zurych jest piękny, ale we mnie silnie uderzył (kiedy po raz pierwszy wyszłam z dworca) wielkomiejskim zgiełkiem. Dopiero po wtopieniu się w małe uliczki odkryłam, że można znaleźć w nim spokojne zakątki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Zurychu przerażały mnie tylko ceny:)
Samo miasto jest przyjazne i ładne. Myślę, że każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.
W Szwajcarii lubię to, że można się porozumieć prawie z każdym. Oni są wielojęzyczni.
Jeśli ktoś narzeka na Szwajcarów, to najczęściej robią to oni sami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.