Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27452 miejsce

ZUS: Będzie równy podział składek i emerytura dla niepracujących żon

Już niedługo zostanie wprowadzony równy podział składek emerytalnych małżonków po rozwodzie. Ma to zapewnić niepracującym żonom emeryturę po rozwodzie.

Pracujący mąż, odprowadzający comiesięczną składkę ZUS i OFE, będący z związku z bezrobotną kobietą, ma zapewnioną emeryturę, lecz żona nie.

Pojawiła się szansa, aby kobieta zajmująca się domem, po rozwodzie nie została z niczym. Podobne starania podjęła już wcześniej posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska, jednak wtedy wiceminister pracy natknęła się na sprzeciw ZUS.

W artykule "Gazety Wyborczej" Instytut Spraw Publicznych proponuje ustawę, która zakładałaby równy podział składek pomiędzy małżonków. Miałoby to zastosowanie zarówno w przypadku bezrobocia jednej ze stron, jak i jej niższych dochodów. Tzn. jeśli jeden z małżonków odprowadza 600 zł składki, to na konto każdego z nich zapisane zostanie po 300 zł. Natomiast jeśli mąż odprowadza 700 zł, a żona 500 zł (bądź na odwrót), oboje będą mieli po 600 zł. Obowiązywać będzie ona w obie strony, ma zabezpieczyć etatowe matki, zajmujące się domem i dziećmi przed biedną emeryturą.

Zmiana ta miałaby zostać zamieszczona w ustawie emerytalnej. Przewiduje się jednak możliwość rezygnacji z powyższego rozwiązania. W takim wypadku małżonkowie będą musieli złożyć specjalną deklarację do ZUS o samodzielnym odprowadzaniu składek.

Przy danych założeniach może pojawić się wątpliwość co do podjęcia decyzji zawarcia związku małżeńskiego. Jednak z drugiej strony małżonek zarabiający więcej i zastanawiający się nad rozwodem, przemyślałby pomysł dwukrotnie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

mmm
  • mmm
  • 09.07.2012 01:42

boze czemu to tak dlugo trwa;doprawdy statystyczna polka moze byc glupio dumna i nic nie chciec od bylego ale PANSTWO jako instytucja powinno byc madre i rozsadne;czemu tak proste i sprawiedliwe/po polowie to co wspolne/rozwiazanie gdzies tam utyka;KOBIETY KRZYCZCIE ZA TAK

Komentarz został ukrytyrozwiń
maniek
  • maniek
  • 26.06.2012 14:37

W artykule Gazety Wyborczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
maniek
  • maniek
  • 26.06.2012 14:36

Proponuje, co nie znaczy, że będzie. Trzeba ze zrozumieniem czytać a potem przepisywać. W artykule wyraźnie zaznaczono, że propozycja nie ma szans na wejście w życie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.