Facebook Google+ Twitter

ZUS dostanie 5,5 mld złotych z budżetu państwa

Według projektu ustawy opublikowanego przez ministerstwo pracy, dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który prowadzi ZUS, zostanie załatana środkami z budżetu państwa.

ZUS w Wodzisławiu Śląskim / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wodzis%C5%82aw_ZUS.JPG5,5 mld zł - ze względu na roczny limit - to maksymalna kwota jaką mógł przeznaczyć skarb państwa na dofinansowanie ZUS. Do tej pory rząd nie miał takiej możliwości, gdyż mógł ZUS-owi jedynie udzielać dotacji, zaś sam zakład otworzył z tego powodu linie w bankach.

Jak przyznał wiceminister pracy Marek Bucior w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej", projekt ustawy został przygotowany w trybie pilnym, tak aby został przyjęty jeszcze w tym roku. - To lepsze rozwiązanie niż obciążanie ZUS kosztami komercyjnych pożyczek - dodał wiceminister pracy.

Według prezesa FUS Zbigniewa Derdziuka, dziura w finansach wynosi ok. 2,3 mld zł i jest finansowana kredytami bankowymi, a pożyczka w pełni ją pokryje.

Projekt ustawy budżetowej na na 2010 rok przyjął, że stan kredytów bankowych na koniec tego roku wyniesie 4 mld złotych, a na koniec przyszłego o 200 mln zł mniej. Oszacowano, że koszty obsługi zaciągniętych pożyczek utrzymają się na poziomie 20,1 mln zł za rok 2009 i 163,5 mln za rok 2010.

Wprowadzona niedawno ustawa zakłada, że FUS będzie miał alternatywę w postaci możliwości zaciągania kredytu na okres pół roku z Funduszu Rezerwy Demograficznej, również znajdującego się pod kierownictwem ZUS.

Źródło: rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2009 14:05

Patrząc na ten budynek można zapytać gdzie te braki pieniędzy na świadczenia ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.