Facebook Google+ Twitter

ZUS lekarstwem na finansowe problemy państwa

Lekarstwem na finansowe problemy państwa wg. rządu ma być kolejne zaciskanie pasa, oczywiście u obywateli. Dla budżetu to ulga, bo w kasie państwa pozostanie ponad 16 mld złotych.

Lekarstwem na finansowe problemy państwa wg. rządu ma być kolejne zaciskanie pasa, oczywiście u obywateli. Otóż znowu szary obywatel, przysłowiowy Kowalski, własnym kosztem ratuje budżet. W tym roku, składki płacone przez przyszłych emerytów do otwartych funduszy emerytalnych zmniejszają się z 7,3 do 2,3 proc. pensji. Pozostała część pozostanie w ZUS jako waloryzowany zapis księgowy - co by to nie znaczyło, pieniędzy tych, nie zobaczymy.

Dla budżetu to ulga, bo w kasie państwa pozostanie ponad 16 mld złotych. Ale dla przyszłych emerytów to ryzyko, bo zamiast emerytury z prawdziwych odłożonych pieniędzy będą mieli emeryturę bardziej zależną od kondycji gospodarki i od polityków. Będzie to też wstrząs dla polskiego rynku kapitałowego - pisze Pan Paweł Jabłoński na portalu: blog.rp.pl.

Nasuwa się pytanie: jak to się ma z obietnicami premiera Donalda Tuska, odnośnie podwyższenia emerytur? Chyba że chodzi o podwyżki emerytur dla uprzywilejowanych, byłych pracowników budżetówki. Nota bene, ilość pracowników sfery budżetowej z roku na rok się powiększa.

Na cytowanym wcześniej blogu, znalazłem kilka wartych przytoczenia wypowiedzi. Osoba ukrywająca się pod pseudonimem "konsultant" pisze: "Tych pieniędzy nie ma żadnych szans odzyskać. Zapisanie ich na indywidualnych rachunkach w ZUS-ie to pic na wodę i fotomontaż. Już teraz ich nie ma, i później też nie będzie. OFE traci pozycję na rynkach finansowych. Wzmacniają pozycję zagraniczni spekulanci. Rośnie ryzyko dla inwestycji OFE i rośnie ryzyko dla przyszłych emerytur. Pytanie zasadnicze, to czy Kowalski nie umiałby inwestować sam w to, w co wolno inwestować OFE. Nikt by mu nie odebrał 68% z dnia na dzień. Bo to nie jest haracz zapłacony raz i koniec. O nie. To jest haracz płacony miesiąc w miesiąc".

Wypowiedź "Dr_Szejtan": "Rząd najwyraźniej uważa się za mniej lub bardziej bezkarnego.
Dzisiejsze posunięcie jest ewidentnym skokiem na kasę, który ma podreperować sypiący się gmach finansów publicznych. A teraz uwaga - niespodzianka - bez gruntownych reform, prywatyzacji i ogólnemu zwróceniu się ku wolności gospodarczej gmach będzie sypał się dalej.
Sądząc po dotychczasowej praktyce rząd prędzej zniesie progi oszczędnościowe
Nie zdziwiłbym się gdy reszta parlamentu mu w tym pomogła. W końcu dzisiaj mamy wybór między partiami mniej lub bardziej ale jednak lewicowymi gospodarczo. Może zamiast okradać ludzi z ich niewysokich emerytur rząd sprywatyzowałby PKP albo obciął socjał".

Oraz ktoś używający intrygującego pseudonimu "Łapy precz od naszych emerytur", pisze: "I stało się! W prezencie sylwestrowym rząd zrobił skok na nasze emerytury. Nawet jeżeli niektórym z nas do emerytury jeszcze daleko, to niekomfortowa jest myśl, że składki które zgodnie z założeniami reformy emerytalnej są naszą własnością właśnie są przeznaczone na łatanie dziury budżetowej. Dzisiaj rząd ochoczo wyciąga rękę po nasze emerytury, wczoraj podwyższył VAT, co będzie jutro. To wszystko ma zamaskować nieudolność w radzenie sobie z zarządzaniem Państwem". Swoją wypowiedź kończy apelem: "Jeżeli więc jesteś przeciw wydawaniu Twojej przyszłej emerytury na płace dla kilkudziesięciu tysięcy nowo zatrudnionych urzędników, fundowaniem emerytur dla 35 letnich byłych policjantów i wojskowych czy też finansowaniem składem KRUS-owych dla bogatych rolników dołącz się do nas."

Ambrose Bierce - dziennikarz, satyryk i pisarz amerykański, powiedział kiedyś: "Polityka to prowadzenie spraw publicznych dla prywatnej korzyści". W tym wypadku, muszę się z nim niestety zgodzić. Wychodzi na to że "ci co mają, mieć będą" - oczywiście jest to tylko moja opinia, chociaż może nie tylko moja?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.