Facebook Google+ Twitter

ZUS odzyska 375 tys. zł z tytułu zakwestionowanych zwolnień

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-11 07:28

Przebywający na zwolnieniu chorobowym pracownik jednej z firm pogrzebowych świadczył usługi u konkurencji. Fotki konduktu z niosącym trumnę, formalnie chorym, żałobnikiem stanowiły załącznik do pisma skierowanego przez jego szefa do ZUS.

- Nie jest tajemnicą, że otrzymujemy informacje również od szeroko rozumianych osób trzecich. Żaden docierający do nas sygnał nie jest lekceważony. Inna sprawa, że często zazębia się to z naszymi wątpliwościami co do prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy czy wykorzystywania zwolnień zgodnie z zaleceniem lekarza - zauważa rzecznik ZUS w Krakowie Łukasz Sroka.

Przeprowadzone w pierwszym półroczu kontrole ZUS w Małopolsce (objęły w sumie ok. 19 tys. osób) wykazały, iż ok. 9 proc. skontrolowanych, którzy przebywali na zwolnieniach lekarskich, pobierało niezasadnie świadczenia. Na korzystaniu z L-4 do celów mających odległy związek z rekonwalescencją przyłapano w sumie 181 osób.

- Odwołania od naszych decyzji zdarzają się rzadko. Udokumentowane przez inspektorów przypadki są ewidentne - wyjaśnia Łukasz Sroka. Efekt finansowy wstrzymanych przez pierwsze półrocze ZUS-owskich świadczeń w Małopolsce to 375 tys. zł, w tym 221 tys. zł w oddziale krakowskim, 118 tys. zł w nowosądeckim i 36 tys. zł w chrzanowskim. Nienależnie pobrane zasiłki chorobowe muszą być zwrócone. W skali kraju odsetek kwestionowanych zwolnień lekarskich jest minimalnie wyższy niż w Małopolsce i wynosi 10 proc.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jeśli po takiej wpadce ZUS jedynie odzyskuje wydane nienależne świadczenia, to nie dziwota, że zjawisko kwitnie i nie ma bodźca do jego ukrócenia. Jeśli ukradłbym ze sklepu rower i musiałbym tylk ogo zwrócić lub kupić, to zaiste - ten kraj musi zejść na dziady.
A żałobnik oszukujący ZUS i swego szefa powinien stracić robotę w macierzystym zakładzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.