Facebook Google+ Twitter

ZUS ostrzega: Podwyżka emerytur będzie, ale później

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że nie zdąży w marcu 2012 roku podnieść wysokości wypłacanych przed siebie świadczeń - podaje "Rz". Podwyżek emerytur możemy spodziewać się najwcześniej w maju.

Sonda

Co sądzisz o pomyśle ZUS?

 / Fot. PAPZUS przyznał, że nie zdąży z realizacja pomysłu zaprezentowanego przez premiera w jego expose. Donald Tusk zapowiedział wówczas, że dotychczasowe podwyżki o wskaźnik procentowy zostaną zastąpione wzrostem o daną kwotę - ok. 70 zł.

Wyższego poziomu świadczenia może nie otrzymać w marcu prawie 7,5 mln osób - podaje "Rzeczpospolita".

Zobacz też: Lista leków refundowanych na 2012 rok. Będzie drożej?

Wiceprezes ZUS, Elżbieta Łopacińska stwierdziła, że Zakład wprowadzenie zmian już od marca "wydaje się być mało realne". Zaproponowała, aby wyższe emerytury zaczęły być wypłacane od maja 2012 roku, lecz z wyrównaniem właśnie od marca - pozwoli to uniknąć odsetek związanych z opóźnieniami.

Pomysł dot. nowego sposobu podwyższania świadczeń krytykuje także OPZZ i Rządowe Centrum Legislacji.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (97):

Sortuj komentarze:

Marysia
  • Marysia
  • 09.03.2012 18:24

A może by tak urzędasom wypłaty opóźnić do maja a ZUS- owi do końca roku.Rewaloryzacja powinna być od stycznia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marysia
  • Marysia
  • 09.03.2012 13:35

Pracowników ZUS wysłać do podstawówki na naukę matematyki zamiast na kosztowne "wczasy szkolenia" integracyjne;czytaj/jak wykiwać petenta/co za problem policzyć tak czy tak?Analfabeta by potrafił dodać każdemu po równo.Jeśli ma być później to z odsetkami takimi jak ZUS nalicza płatnikom składek!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiolin
  • Wiolin
  • 13.01.2012 13:00

Masz nie po kolei poukładane w mózgownicy?To po co liczy się staż,zarobki,składka emerytalna?Urawniłowka miała by być?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Emeryci po PRLu
  • Emeryci po PRLu
  • 07.01.2012 17:38

Owoc twojego żywota JeZUS.Ps; ZUS daje świadczenia, A nie że wypłaca należne emerytury, To też dodatki do świadczeń kwotowe czy procentowe są tylko /wolą/ rządzących, a może nie?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Violin C.
  • Violin C.
  • 06.01.2012 12:22

@WIOLA-Ty to jesteś chyba emerytką z tej najniższej półki i dlatego uważasz,że taka waloryzacja jest dobra.Ale niestety nie jest dobra.Wiem,że mając niską emeryturę nie można związac koniec z końcem ale nie ma w tym winy tego emeryta z wyższą emeryturą.Jeżeli sobie taką emeryturę wypracował a prawo mowi o rewaloryzacji procentowej to nie można zamieniać ją na kwotową i dać jednemu emerytowi trochę więcej kosztem innego emeryta,któremu należy się trochę więcej.Rząd powinien dbać o ludzi,którym nie starcza nawet na życie i dać im więcej tak by mogli godnie żyć,podkreślam godnie życ ale nie w taki sposób żeby zabierać jednemu biedakowi 15,- czy 20,-zł by je dodać drugiemu biedakowi,kiedy ci u żłoba daja sobie i pociotkom podwyzki po 500,- a nawet 1000,-zł.Ileż emerytów możnaby obdzielić takimi kwotami biorąc pod uwagę liczebnośc tej rzeszy darmozjadów u władzy.Nie dajmy się napuszczać jednego biedaka na drugiego,bo o to tym na górze chodzi by odwrócic uwagę od ich pazerności(niech biedota sobie skacze do oczu to i nas wybierze znowu na następną kadencję)A ty "durna WIOLu"dajesz się napuszczać na drugiego emeryta-smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walter B.
  • Walter B.
  • 30.12.2011 12:18

Panie Tusk waloryzacja kwotowa to nie waloryzacja,więc łamie Pan Konstytucję a przesunięcie tej Pana rzekomej waloryzacji z marca na maj to byłby już szczyt dyktatorstwa a nie demokracji.Jeżeli coś jest prawnie usankcjonowane i to konstytucyjnie to nawet Panu nie wolno wg własnego widzimisię zmieniać.Byłby to szczyt arogancji władzy,kwalifikującej ten czyn jako łamanie prawa konstytucyjnego.Niech się więc Pan dobrze zastanowi co zamierza zrobić zanim to zrobi.Jest jeszcze czas by się z tego wycofać.Nie przynosi ujmy,gdy ktoś się umie wycofać z własnych błędów ale jest ujmą i chwały nie przynosi dalsze brnięcie w błędnych decyzjach.Niech Pan to sobie i narodowi zaoszczędzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walter B.
  • Walter B.
  • 30.12.2011 11:57

@Jadwiga Kowalczyk-Batiuszka jak coś ustali to jest święte a więc nie zmienił waloryzacji emerytom wg własnego widzimisię tym bardziej gdyby to jeszcze było niezgodne z konstytucją a co do wolności w necie to nie jest gorzej niż u nas-na wszystkie wiece opozycjoniści zwołuja się przez internet i Batiuszka jednak na to pozwala.Myślę,że gdyby tak u nas ktoś zaczął nawoływać do takich wieców przeciw rządowi to raczej tu znaleźli by się tacy,którzy by chcieli temu przeciwdziałać.Myślę,żę na Białorusi jest może biedniej ale lepszy porządek a nasi plują na Batiuszkę bo mu poprostu zazdroszczą,że sobie radzi lepiej z porządkiem,który nam nie zawsze jakoś wychodzi i żyjemy jak żyjemy....poprostu w bałaganie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jur56
  • jur56
  • 29.12.2011 22:13

Rząd chyba zapomina , że w 2001r Trybunał Konstytucyjny już orzekał w sprawie waloryzacji kwotowej /negatywnie, orzecznieTs 24/o1r /. Pomimo , że w naszym prawie nie obowiązuje zasada precedensu , to jednak należy spodziewać się ciągłości logiki orzecznictwa i wykładni, szczególnie takich instytucji sądowniczych jak SN czy TK . I raczej nie należy się spodziewać innej wykładni Konstytucji niż ta z 2001r.

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. Robak
  • M. Robak
  • 29.12.2011 15:51

To niech rząd wstrzyma podwyżki, energii el., gazu, żywnosci ,,!!!! A może winni opóżnien ze swojej kieszeni pomogą ludziom ubogim przeżyc te miesiące !! Czy dalej wsród solidaruchów obowiazuje zasada że "NIKT NIE
ODPOWIADA ZA NIC "!!!!!??????

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
  • edwin
  • 29.12.2011 10:31

Należy pamiętać, że ciągle zmieniane są zasady "naliczania" rent i emerytur. Świadczenia z okresu /tak krytykowanego/ PRL-u bardziej ludzkie i logiczne od obecnych i przez to następuje /od rządu nieudacznika a teraz darmozjada Buzka/ potężne rozwarstwienie dochodów. Jedyny sposób to waloryzacja kwotowa i to do pewnego poziomu dochodowego !! Zrobił to już kiedyś Kaczyński i za to nawet przeciwnicy go doceniają. Pieniądze z prywatyzacji miały być kierowane do ZUS, ale zostały w części rozkradzione w części przefurtane. Sprawa sięga czasów FOZ /Balcerowicz/ i okresu pierwszych firm Polonijnych - Mazowiecki. Czyli społeczeństwo dostało wolność a straciło chleb, a igrzyska to "se samo" może zrobić. Francuzi po dzień dzisiejszy nie są w stanie ocenić Robespierre'a a my ? Naszych Robespierrów ? Nasi - nawet leki zabierają...