Facebook Google+ Twitter

ZUS pomaga przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-23 10:48

ZUS jest gotowy do świadczenia pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z maja i czerwca 2010 r. Każdy zainteresowany pomocą powinien zgłosić się do najbliższej jednostki ZUS, gdzie uzyska pełne informacje na ten temat.

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835) poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy uprawnieni są do opłacenia składek należnych za miesiące kwiecień, maj i czerwiec do 30 września br. – bez konsekwencji wynikających z przekroczenia terminu opłacenia składek.

Aby jednak skorzystać z tego nowego, zmienionego terminu, płatnicy zobowiązani są powiadomić o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu powinni złożyć w dowolnym oddziale ZUS stosowne oświadczenie. Wzór oświadczenia można pobrać w każdej jednostce ZUS, można je także ściągnąć ze strony internetowej Zakładu pod adresem: http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=1597

Uwaga! Wprowadzenie nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatników z obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (rozliczeniowych i zgłoszeniowych). Dokumenty za kwiecień, maj i czerwiec powinny być składane na bieżąco w terminach przewidzianych ogólnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z obowiązkiem przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych wiąże się obowiązek wydawania przez płatników ubezpieczonym informacji RMUA. Dokument ten powinien zawierać dane przekazane do ZUS w imiennym raporcie miesięcznym, a więc informacje o składkach należnych, rozliczonych w raporcie za dany miesiąc. Tym samym płatnik, przekazując dokumenty rozliczeniowe do Zakładu za miesiące: kwiecień, maj i czerwiec powinien również przekazać ubezpieczonym te informacje odpowiednio w terminach określonych w ustawie o sus.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.