Facebook Google+ Twitter

ZUS przypomina o umorzeniach

Jeżeli jesteś matką, która podczas urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego prowadziła własną firmę, możesz ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne za ten okres. Czas na złożenie wniosku w tej sprawie upływa 1 września.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umarza należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wszystkim tym matkom, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. korzystały z zasiłku macierzyńskiego bądź urlopu wychowawczego, a jednocześnie prowadziły lub współprowadziły firmę. Zgodnie bowiem z przyjętymi regulacjami prawnymi kobieta pobierająca zasiłek z tytułu pracy na etacie podlega jednocześnie obowiązkowi ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego też wypływa obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za ten okres.

Możliwość umorzenia powstałych w latach ubiegłych należności wprowadziła Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe. Ustawodawca dał kobietom rok czasu na złożenie wniosku w tej sprawie. Termin ten upływa 1 września. Wniosków złożonych po tym terminie ZUS nie rozpatrzy.

Dotychczas wnioski o umorzenie należności składkowych złożyło 14 225 kobiet. Spośród nich 10 855 mam ubiega się o umorzenie należności za okres prowadzenia działalności i jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego, a 3 370 za czas prowadzenia firmy podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zakład rozpatrzył już blisko 80 proc. wszystkich złożonych wniosków. Kwota wszystkich umorzonych z tego tytułu należności sięgnęła 34,3 mln zł.

Kobieta ubiegająca się w ZUS o umorzenie należności składkowych poza wnioskiem musi złożyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe za okres prowadzenia działalności gospodarczej podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. W przypadku jakichkolwiek problemów należy się zwrócić do pracowników sal obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.