Facebook Google+ Twitter

ZUS rozlicza przychody i wysyła PIT-y

W lutym mija termin, w którym emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Ze swojej strony Zakład rozpoczął już wysyłkę PiT-ów dla wszystkich swoich świadczeniobiorców.

Każdy emeryt i rencista, który w ubiegłym roku pracował lub prowadził własną działalność gospodarczą ma obowiązek poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do końca lutego musi przedłożyć w placówce ZUS, w której pobiera świadczenie, zaświadczenie o osiągniętych przychodach. Musi to zrobić nawet wówczas, gdy w ubiegłym roku informował już o dodatkowych zarobkach. W przypadku, gdy emeryt bądź rencista świadczył pracę, obowiązek wystawienia zaświadczenia o przychodach ciąży na pracodawcy, gdy natomiast prowadził własną firmę sam wystawia zaświadczenie. Obowiązek złożenia zaświadczenia w ZUS nie dotyczy jedynie emerytów i rencistów, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, który w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a w przypadku mężczyzn - 65.

Informacja o osiągniętych przychodach jest dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niezbędna do rozliczenia wypłaconych świadczeń. W polskim systemie emerytalno-rentowym istnieją bowiem tzw. progi przychodowe. Jeżeli emeryt bądź rencista przekroczy próg 70 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jego świadczenie jest pomniejszane o wysokość tego przekroczenia. Jeżeli natomiast dodatkowy przychód przekroczy granicę 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie jest zawieszane. Na wysokość wypłacanej emerytury i renty nie ma wpływu przychód poniżej progu 70 proc. Obecnie wskazane progi wynoszą odpowiednio 25.999,80 zł i 48.285,20 zł. Są to oczywiście roczne kwoty przychodu.

Każdy emeryt i rencista, który pobierał świadczenie z ZUS przez przynajmniej jeden miesiąc ubiegłego roku, do końca lutego otrzyma z Zakładu rozliczenie podatkowe. ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę PIT-ów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.