Facebook Google+ Twitter

ZUS uczy czytać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy wysyłkę informacji o stanie kont emerytalnych. W informacji pojawiły się dwie nowe pozycje: hipotetycznej i prognozowanej emerytury. Co oznaczają i jak je czytać?

Informacje o stanie kont emerytalnych osób ubezpieczonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła już od kilku lat. Obowiązek ten nałożyła na ZUS ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 1998 r. Zgodnie z założeniami, „Informacja” ma umożliwić osobom ubezpieczonym systematyczne monitorowanie stanu swego indywidualnego konta emerytalnego i weryfikowanie poprawności odprowadzania składek przez płatników. W ten sposób ubezpieczeni mają pełną kontrolę nad środkami gromadzonymi na ich przyszłą emeryturę.

W każdej „Informacji” ZUS podaje: kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego - jeżeli został on wyliczony, kwotę zwaloryzowanych składek zgromadzonych w I filarze oraz wysokość należnych i odprowadzonych składek do otwartych funduszy emerytalnych. Dodatkowo we właśnie wysyłanej „Informacji o stanie kont za 2008 r.” ubezpieczony otrzymuje informacje o kwocie odprowadzonych składek za poszczególne miesiące 2008 r.

Dużą nowością w „Informacji” z 2008 r., która może budzić wiele pytań są wyliczenia kwoty hipotetycznej i prognozowanej emerytury. Te dwie dodatkowe pozycje otrzymują osoby, które ukończyły 35 lat. I tak emerytura hipotetyczna, to świadczenie jakie ubezpieczony otrzymałby dziś na bazie dotychczas odprowadzonych składek. Z kolei emerytura prognozowana to ta, której ubezpieczony mógłby się spodziewać po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (65 lat - mężczyźni i 60 lat - kobiety), gdyby składki za niego odprowadzane były w dotychczasowej wysokości. Co ważne, wskazanych kwot nie można odczytywać jako faktycznie należnych świadczeń. Obie pozycje mają bowiem na celu uzmysłowienie jakiego rzędu emerytury ubezpieczony może się spodziewać przy obecnie odprowadzonych składkach i pobieranym wynagrodzeniu. Stąd też wyliczone kwoty nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.


Każdy kto otrzymał już „Informację o stanie konta” powinien zweryfikować zawarte w niej dane. Jeżeli ubezpieczony stwierdzi jakiekolwiek błędy, czy to w danych identyfikacyjnych, czy w wysokości odprowadzonych składek musi zwrócić się do płatnika (pracodawcy) o ich wyjaśnienie. Jeżeli płatnik uzna, że rzeczywiście się pomylił, powinien przekazać do ZUS dokumenty korygujące bądź brakujące dokumenty ubezpieczeniowe. Jeżeli zaś nie wpłacił na FUS składek w wymaganej wysokości, powinien te składki uzupełnić. W przypadku gdy płatnik uzna, że dopełnił wszelkich formalności i błąd nie leży po jego stronie – należy złożyć reklamację w ZUS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.