Żużel. Polscy juniorzy drużynowymi mistrzami Europy!

W rozegranym w niedzielę finale Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów na torze w czeskim Divisovie biało-czerwoni zdobyli złoty medal pokonując Szwedów oraz Czechów, którzy stracili do młodych orłów ponad trzydzieści punktów.

/ Fot. logoPo złotym medalu zdobytym w zeszłą niedzielę przez seniorską reprezentację w Drużynowym Pucharze Świata młodzi Polscy żużlowcy poszli w ślady swych starszych kolegów i zdobyli dziś złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy. Broniąc tym samym tytułu zdobytego w zeszłym roku w duńskim Holsted.

Batalia o tytuł najlepszej drużyny Europy w kategorii juniorów, miała pierwotnie odbyć się w sobotnie popołudnie. Jednak bardzo intensywne opady deszczu, które przeszły nad
Davisovem zamieniły tor w błoto i sędzia w porozumieniu z organizatorami zawodów przełożył je na niedzielne południe.

/ Fot. http://www.speedwaydivisov.cz/foto/galerie9/ms2009nio95.htmlOd pierwszych wyścigów finał drużynówki przebiegał pod dyktando biało-czerwonych. Młode polskie orły (Maciej Janowski, Patryk Dudek, Przemysław Pawlicki, Kacper Gomólski) wprost nokautowały przeciwników. Dość powiedzieć, że polska drużyna przegrała tylko dwa biegi w całym turnieju. Najpierw w gonitwie ósmej Łukasz Cyran zaliczył upadek, został wykluczony z powtórki i nie wystartował już do końca zawodów. Zastąpił go z powodzeniem gnieźnianin Kacper Gomólski. Następnie w ostatnim dwudziestym wyścigu, po ładnej walce, Szwed Anton Rosen pokonał Przemysława Pawlickiego, zapewniając tym samym młodej drużynie Trzech Koron srebrne medale.

/ Fot. http://www.speedwaydivisov.cz/foto/galerie9/ms2009nio134.htmlBrązowy krążek przypadł drużynie gospodarzy - Czechom, którzy przez cały turniej dzielnie walczyli ze Szwecją o drugą lokatę. Przegrywając batalię dosłownie w ostatnim starcie. Od początku w walce nie liczyła się słaba reprezentacja Ukrainy, w której tylko Kirył Cukanow próbował podjąć walkę z zawodnikami pozostałych ekip.

Podsumowując, widać gołym okiem, że mamy bardzo zdolną młodzież, która w przyszłości może z powodzeniem zastąpić swoich starszych kolegów w dorosłej reprezentacji. Sęk w tym aby tych młodych chłopców, umiejętnie poprowadzić tak aby ich kariery rozwijały się harmonijnie i aby dzisiejsi juniorzy przez wiele lat odnosili sukcesy w Polskiej seniorskiej husarii.